У Дніпрі на держпідприємстві військових та цивільних навчають ходити за допомогою протезів. Заняття проходять раз на тиждень: роблять зарядку, вправи на техніку та грають у спортивні ігри. Також інженери підприємства розробили накладки на протези, які друкують на 3D-принтері, повідомляє Суспільне.
Сергій вчиться ходити за допомогою карбонового протезу, у нього вже 5-те заняття. Чоловік воював з 2016 по 2019 рік, а після повномасштабного вторгнення РФ став сапером 93-ої бригади.
“Я був в Соледарі, наступив на міну. На початку було дуже складно синхронізувати ноги та руки при русі. А зараз, чим більше практики, тим краще виходить, – каже він.
У 58-річного Миколи – перше тренування. Протез чоловікові виготовили на іншому підприємстві, але він звернувся до центру в Дніпрі, аби його переробили. Каже, лише після цього зміг стати на нього та піти.
Чоловік із села Водяне Запорізької області. Каже, разом з іншими жителями на блокпості намагався не впустити росіян до Енергодару. Через що 2-го березня минулого року і втратив ногу.
“У мене жінка отримала два осколки в груди. Вони спочатку сльозогінний газ використовували, а потім з ВОГ стріляли. В мене ВОГ розірвався в нозі. Я відсіля на своїх ногах піду, це я знаю точно. Я вірю в цих людей”, – зазначає він.
Як відбувається тренування
Тренування проводять раз на тиждень. Їх відвідує по 10 людей, розповідає інструктор Євгеній Таранцов. Щоразу, каже чоловік, додає нові вправи та збільшує навантаження.
Тренування складається із розминки, вправ на техніку та спортивних ігор. Інструктор Євгеній розповідає, до кожного – індивідуальний підхід, адже у пацієнтів травми різного характеру.
“Тренуємося не лише на асфальті або плитці, але й на ґрунті, траві, різних поверхнях, що дозволяє їм більше опанувати протезний виріб. Ці палиці дозволяють рухатися не лише м’язи ніг, але й м’язи спини, рук”, – розказує він.
Спочатку виготовляють навчальний протез – це від 3 до 5 днів, каже інженерка-протезистка Ірина Ткач. А от створення основного протезу – це завжди різні терміни. Зараз із сировиною допомагає організація “Протез Хаб”. Щомісяця виготовляють 60 виробів.
Накладки на протези
Також на підприємстві розробили проєкт для виготовлення накладок на протези, які друкують на 3D-принтері. Раніше, каже інженерка-протезистка Ірина Ткач, ці косметичні оболонки робили з менш практичного матеріалу. Пацієнти, розповідає інженерка, хочуть не лише функціональні, а й естетичні протези.
“Це були ампутації на рівні стегна і на рівні гомілки. Вони були чорні, були мереживні. Сканується здорова нога і потім відтворюються такі накладки – за побажанням, кольором”, – розповіла інженерка.
Ірина Ткач каже: цивільні та військові можуть безкоштовно звернутися до підприємства за консультацією та протезуванням.
Юлія Підгола