«Активісти й активістки повинні не бути “самі за себе”, а об’єднуватися». На цьому наголосили учасники та учасниці презентації книги «Історія не без нас. Становлення руху за права людей з інвалідністю», яка відбулася 1 листопада 2023 року у Львівському муніципальному мистецькому центрі.
Книга, яку підготувала команда ГО «Fight For Right» за підтримки Українського культурного фонду, є унікальною. Адже в ній висвітлено історію громадського руху за права людей з інвалідністю в Україні з кінця 1980-х років, відколи з’явилася можливість засновувати громадські об’єднання, і до сьогодні. Про свій шлях боротьби у книзі розповіли 27 активістів та активісток, серед яких Олеся Яскевич, Олена Кравченко, Владислав Познянський, Андрій Демчук, Сергій Тітаренко, Віктор Легкодух, Ірина Кириченко, Іван Марусевич та інші.
Герої та героїні книги мали різні шляхи до активізму, але всіх їх об’єднувало бажання відстоювати свої права або права своїх рідних. Відтак навколо них гуртувалися однодумці та однодумиці, і разом вдавалося виборювати право на освіту і роботу, на якісну реабілітацію, зокрема після травм та поранень на війні, долати архітектурні, інституційні та соціальні барʼєри.
За словами голови ГО «Fight For Right» і однієї з ініціаторок видання Юлії Сачук, робота над книгою засвідчила, наскільки важливо мати сильний рух за права людей з інвалідністю зараз як для самої спільноти, так і для України як демократичної держави: «Знання історії дає змогу розуміти сучасність, і роблячи висновки, аналізуючи, – спільно діяти задля інклюзивного майбутнього України, у якому кожна людина з інвалідністю може жити гідним життям. Знання боротьби героїв і героїнь – це не лише визнання їх потужного внеску, але й усвідомлення важливості руху людей з інвалідністю у формуванні сильної країни, яку ми маємо зараз, адже кожна і кожен з них боролися за такі важливі нам цінності, як незалежність, людяність та права людини».
Співавторка книги та експертка з прав людей з інвалідністю ГО «Fight For Right» Ірина Текучова зазначила: «У нас є мета видати другу частину книги, де ми будемо розповідати не про історію, а про майбутнє, про тих людей, які зараз кожного дня виборюють інклюзивну демократичну Україну».
Під час презентації герой книги, волонтер, директор Івано-Франківського обласного будинку культури УТОГ Руслан Рубанов розповів про свій досвід евакуації людей із порушенням слуху з небезпеки через повномасштабне вторгнення росії в Україну, пошуку і надання їм прихистків, гуманітарної допомоги. Він також засвідчив, як багато люди з інвалідністю роблять для підтримки військових, адже сам із 2014 року є волонтером.
Оксана Потимко, виконавча директорка Львівського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації «Українська спілка людей з інвалідністю – УСІ» зазначила, що її активізм щодо впровадження інклюзивної освіти розпочався у 2010 році, коли одна родина попросила підготувати їхню незрячу доньку Ангеліну до навчання у звичайній загальноосвітній школі. «Інклюзія для незрячих діток в Україні почалася в 2010 році із історії цієї дівчинки, від якої відмовилися біологічні батьки і вона два роки провела в інтернаті, а відтак зі щасливого усиновлення і бажання нових батьків, щоб дівчинка жила в родині, навчалася у звичайній школі, а не поверталася знову на місяці в інтернат за 300, 500 чи 700 км від дому. Я є противницею інтернатів, дитина має жити в родині, де її беруть на ручки, обіймають, люблять», – переконана пані Оксана. Завдяки її сподвижництву десятки незрячих і слабозорих дітей в Україні змогли уникнути потрапляння в інтернатну систему.
На необхідності деінституціоналізації під час презентації книги наголосила і Раїса Кравченко, засновниця й керівниця Благодійного товариства допомоги особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень «Джерела» (Київ): «За 29 років моєї діяльності у сфері прав людей з інвалідністю питання деінституціоналізації залишається приблизно на тому самому рівні. Підтримка державою інституційної системи як була, так і залишилася, Бюджетним кодексом чітко визначено гарантоване фінансування інституційного догляду і відсутність таких гарантій щодо підтриманого проживання». За її словами, для протистояння цій політиці, активісти і активістки повинні не бути “самі за себе”, а об’єднуватися і ставити на перший план питання впливу на зміну цієї системи, а потім уже власні амбіції. «Часто для людей, які могли б впливати на зміни, бути “в кадрі” важливіше, ніж те, що буде з людьми, які все життя проведуть в інституціях», – з прикрістю підсумувала Раїса Кравченко.
Активіст за права людей з інвалідністю, співзасновник Навчально-реабілітаційного центру «Джерело» у Львові Микола Сварник поділився спогадами про створення центру, який зараз є одним із найкращих в Україні. Він розповів про колосальні зусилля з його розбудови і якою вагомою підтримкою для людей з інвалідністю та їхніх родин стала діяльність цього закладу. А також, зі свого багаторічного досвіду, пан Микола мотивував активістів та активісток не зупинятися в боротьбі за права людей з інвалідністю: «Треба завжди йти до кінця. А тоді ще – крок далі».
Розповіді героїв і героїнь книги, які ще долучилися до презентації онлайн, про активізм у спортивному житті, культурному, політичному тощо спонукають до глибоких роздумів, але заразом утверджують у думці, що завдяки спільній наполегливості можливо створити доступну й інклюзивну Україну. А питання інклюзивності нині, під час російсько-української війни, коли зростає кількість людей з інвалідністю, є одним із пріоритетних і для окремих громад, і для держави загалом. Тож команда «Fight For Right» закликає долучатися до когорти активістів та активісток і разом розбудовувати Україну, у якій дотримуватимуться права кожної людини.
***
Книга «Історія не без нас. Становлення руху за права людей з інвалідністю в Україні» доступна в декількох інклюзивних форматах: окрім повної друкованої версії, видано також книгу у форматі легкого читання для людей з інтелектуальною та психосоціальною інвалідністю.
У вільному доступі є електронна і аудіоверсія книги за цими посиланнями:
YouTube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLRP28GV27TG3s4nDeNBjQS1FIUjK5L98_
Spotify: https://open.spotify.com/show/1qsyqHsXiyO8EwHJ8TDIIM?si=qUFqCNrUQ5WtwCTisplbkg&nd=1
Електронна версія книги – за цим посиланням: http://surl.li/msrzj
Переглянути буктрейлер можна тут:
- YouTube: https://youtu.be/klbtp7tcHaw
- Facebook: https://fb.watch/n_ipsVoJk-/
Громадська організація Fight For Right – це національна правозахисна організація людей з інвалідністю, заснована в 2017 році самими людьми з інвалідністю. Нашою візією є світ, у якому кожна людина з інвалідністю може вільно користуватися правами людини. Під час повномасштабної війни росії проти України ми допомагаємо українкам і українцям з інвалідністю (гаряча лінія 0 800 30 66 33). Більше про діяльність Fight For Right можете дізнатися на сайті: https://ffr.org.ua