В Івано-Франківську розглядали справу щодо ненарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня: рішення суду

В Івано-Франківську розглядали справу щодо ненарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня: рішення суду. івано-франківськ, грошова допомога, невиплата, ненарахування, суд, person, indoor, art, hammer, tool. A person sitting on a table

Івано-Франківський окружний адміністративний суд розглянув адміністративну справу щодо ненарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.

Як повідомляє адвокат Роман Лихачов, позовні вимоги мотивовані тим, що позивач як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи має право на отримання до 5 травня разової щорічної грошової допомоги у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, яка у 2022 році виплачена відповідачем у меншому, ніж встановлено Законом, передає Фіртка.

Відповідач проти вимог заперечив, вказавши, що позивачу здійснено виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи.

Вказав, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо виплати грошової допомоги у 2022 році полягають лише в одноразовому включенні суми грошової допомоги у визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7.05.2022 № 540 розмірі до відомостей на виплату пенсій за червень 2022 року, натомість органом, уповноваженим здійснювати виплату грошової допомоги, невиплаченої станом на 1 липня, є місцевий орган соціального захисту населення за місцем проживання отримувача.

Окрім наведеного, відповідач звернув увагу суду на рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20рп/2011, де Суд вказав, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України визначати розміри соціальних виплат, передбачених спеціальними законами (шляхом прийняття Закону України від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ), не є порушенням конституційних прав громадян.

Разом з тим соціальний захист ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону № 3551, спрямований на забезпечення їм достатнього життєвого рівня.

Обмеження або скасування пільг для ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону № 3551, без рівноцінної їх заміни чи компенсації є порушенням зобов`язань держави щодо соціального захисту осіб, які захищали Вітчизну, та членів їхніх сімей.

У разі зміни правового регулювання набуті вказаними особами пільги чи інші гарантії соціального захисту повинні бути збережені із забезпеченням можливості їх реалізації.

Обмеження або скасування таких пільг, інших гарантій соціального захисту можливе лише у разі запровадження рівноцінних або більш сприятливих умов соціального захисту.

Водночас, Конституційний Суд України у рішенні від 18.12.2018 за № 12-р/2018 уже наголошував, що забезпечення державою соціального захисту осіб, які відповідно до обов`язку, покладеного на них частиною першою статті 65 Конституції України, захищали Вітчизну, суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України, та членів їхніх сімей згідно з частиною п`ятою статті 17 Конституції України в поєднанні з частиною першою цієї статті означає, що надання пільг, інших гарантій соціального захисту ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551, не має залежати від матеріального становища їхніх сімей та не повинне обумовлюватися відсутністю фінансових можливостей держави.

Суд дійшов висновку, що починаючи з 27 лютого 2020 року позивач набув право на соціальне забезпечення в порядку статті 13 Закону № 3551-XII у редакції Закону від 25.12.1998 за № 367-XIV, яка передбачала виплату разової грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю III групи внаслідок війни у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

Аналогічний висновок міститься у рішенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 2 листопада 2022 року у справі № 300/3811/22.

Довідково: разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році виплачується в таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи – 4 421 гривня; II групи – 3 906 гривень; III групи – 3 391 гривня.

Тетяна Дармограй

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*