За реагування Уповноваженого вжито заходів щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на безкоштовний проїзд у міському транспорті м. Біла Церква

За реагування Уповноваженого вжито заходів щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на безкоштовний проїзд у міському транспорті м. Біла Церква. біла церква, уповноважений, безкоштовний проїзд, транспорт, інвалідність

За реагування Уповноваженого вжито заходів щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на безкоштовний проїзд у міському транспорті м. Біла Церква. біла церква, уповноважений, безкоштовний проїзд, транспорт, інвалідність

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернулась громадянка К. особа з інвалідністю І групи по зору щодо порушення автоперевізниками м. Біла Церква права осіб з інвалідністю на безоплатний проїзд у пасажирському міському транспорті, неналежного рівня надання послуг з перевезення у пасажирському автомобільному транспорті на території міста, а також щодо дискримінації за ознакою інвалідності.

Зокрема заявниця скаржилась на неналежну/агресивну поведінку водіїв міських маршруток м. Біла Церква та відмову у наданні їй послуги з пасажирського перевезення безкоштовно.

Право осіб з інвалідністю на пільгове транспортне обслуговування закріплено у статті 381 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», зокрема частиною другою цієї статті визначено: «Особи з інвалідністю I та II групи, діти з інвалідністю та особи, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше однієї особи, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи або дитину з інвалідністю), мають право на безплатний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім таксі) за наявності посвідчення чи довідки, зазначених у цьому Законі, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка, який видається на безоплатній основі».

Відповідно до статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» формування мережі міських автобусних маршрутів загального користування

і здійснення у межах своїх повноважень контролю за дотриманням законодавства у сфері автомобільного транспорту на відповідній території, запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду та встановлення порядку її функціонування, а також видів, форм носіїв, порядку обігу та реєстрації проїзних документів; визначення особи, уповноваженої здійснювати справляння плати за транспортні послуги в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду віднесено до відання органів місцевого самоврядування.

У статті 4 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю визначено, що держави-учасниці зобов’язуються забезпечувати й заохочувати повну реалізацію всіх прав людини й основоположних свобод всіма особами з інвалідністю без будь-якої дискримінації за ознакою інвалідності.

З метою забезпечення дотримання права особи з інвалідністю І групи на безкоштовний проїзд у міському пасажирському транспорті та захисту громадянки К. від дискримінації за ознакою інвалідності Секретаріатом Уповноваженого було скеровано лист до Білоцерківської міської ради для розгляду та вжиття належних заходів реагування.

Відповідно до частини 5 статті 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», з метою захисту від дискримінації та поновлення прав людини і громадянина можуть застосовуватись позитивні дії – спеціальні тимчасові заходи, що мають правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, спрямовану на усунення юридичної чи фактичної нерівності у можливостях для особи та/або групи осіб реалізовувати на рівних підставах права і свободи, надані їм Конституцією і законами України.

За реагуванням Секретаріату Уповноваженого Білоцерківська міська рада повідомила про такі позитивні дії:

  • до водіїв, на неналежну поведінку/дії яких скаржилась заявниця, роботодавцями застосовано заходи адміністративного впливу, зокрема звільнення, попередження;
  • частково здійснено оновлення трудових колективів;
  • з перевізниками та водіями проведено роз’яснювальну роботу щодо трудової дисципліни та культури/політики обслуговування пасажирів;
  • повністю оновлено автобусний парк одного із перевізників.

Право осіб з інвалідністю на пільговий/безоплатний проїзд у міському транспорті, гарантоване у статті 381 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», забезпечено відповідно до норм та вимог чинного законодавства.

Питання дотримання прав осіб з інвалідністю та забезпечення можливості їх реалізації без будь-якої дискримінації перебуває на постійному контролі Уповноваженого та Секретаріату Уповноваженого.

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*