«Змінювати не лише середовище для людей з інвалідністю, але й ставлення до них», – Ліна Кущ на Національному форумі

«Змінювати не лише середовище для людей з інвалідністю, але й ставлення до них», – Ліна Кущ на Національному форумі. ліна кущ, національний форум прав людей з інвалідністю, стереотип, суспільство, упередженість

«Змінювати не лише середовище для людей з інвалідністю, але й ставлення до них», – Ліна Кущ на Національному форумі. ліна кущ, національний форум прав людей з інвалідністю, стереотип, суспільство, упередженість

Про вплив медіа на сприйняття людей з інвалідністю йшлося під час Національного форуму прав людей з інвалідністю, який відбувся 3 грудня в Києві за участі першої леді України Олени Зеленської.

Однією зі спікерок на форумі стала перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ. Вона розповіла, як стереотипи та упередженість створюють бар’єри в суспільстві, і навела кейси з практики Комісії з журналістської етики.

– Нам потрібно змінювати не лише середовище для людей з інвалідністю, а й ставлення до них, ставитися з повагою і чуйністю, а не з жалістю. Визнавати за кожною людиною право бути самостійною, робити власний вибір і ухвалювати рішення. І завдання журналістів – надати цим людям інформацію, яка допоможе ухвалити рішення, – наголосила Ліна Кущ.

На її переконання, робити людей з інвалідністю видимими журналісти мають не через «особливі потреби» чи «обмежені можливості», а як тих, хто самостійно будує свою долю. Включати їх через медіа в життя суспільства так, щоб вони могли реалізувати себе на тому рівні, на якому б самі хотіли. Не жаліти їх і не героїзувати, демотивуючи інших, хто не відчуває в собі сили вершити подвиги. Не занижувати планку суспільства в очікуваннях від них результатів, а створити умови, щоб вони жили нормальним життям.

Вона наголосила на тому, що Комісія з журналістської етики, до якої входять керівники НСЖУ та сама Спілка вбачають свою роль в тому, щоб змінити підхід суспільства людей з інвалідністю.

Учасники форуму звернули увагу на те, що журналісти часто використовують неналежну лексику, яка дискримінує людей із інвалідністю: «глухий», «глухонімий» (замість – «людина з порушенням слуху»), «сліпий» (замість «людина з порушенням зору»), «візочник», «прикутий до інвалідного візка» (замість «користується кріслом колісним»), «розумово відсталий», «псих» (замість «людина з ментальними розладами»).

Відповідаючи на запитання, Ліна Кущ розповіла про інструменти, з допомогою яких журналістів навчають належним підходам до висвітлення життя людей з інвалідністю. В тому числі – тематичні тренінги та індивідуальні консультації.

Перша секретар НСЖУ наголосила і на необхідності розробки спільних з профільними структурами та громадськими організаціями, дотичними до життя людей з інвалідністю, рекомендацій, якими б керувалися редакції, студенти та окремі журналісти , щодо висвітлення тематики безбар’єрної інвалідності.

За результатами роботи форуму та панельних дискусій було ухвалено спільну резолюцію, до якої ввійшли й питання участі медіа в розвитку в Україні безбар’єрності.

Організаторами заходу виступила громадська спілка «Ліга Сильних» за підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй та розвитку Великої Британії.

Данило Сівак

Національна спілка журналістів України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*