Ініціатива «Доступно UA» – це моніторинг доступності закладів для людей на візках – засновники

1 25 3 2015-12-23 11-12-56- 2. інвалідністю

  1 25 3 2015-12-23 11-12-56- 1

Громадські активісти започаткували ініціативу «Доступно UA». Це моніторинг різноманітних закладів на їхню доступність для людей з обмеженими фізичними можливостями. «Ми виділяли по 3 пункти з того, що ми робимо: ми відвідуємо ці заклади, перевіряємо, наскільки вони є доступними – і публікуємо звіти з фотографіями», – розповіла Марго Гонтар, співзасновник «Доступно UA», журналіст, активіст, співзасновник ініціативи StopFake під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. Зокрема, у звітах детально описують, чи може людина потрапити у заклад без сторонньої допомоги, чи достатньо широкими є двері, які є перешкоди всередині і як можна з ними впоратись, чи зручно буде сидіти за столиком і робити замовлення, чи доступна вбиральня. На Фейсбук-сторінці «Доступно UA» вже опубліковані перші звіти – про три київські кафе і один – про кафе Дніпродзержинська. Заклади різного рівня доступності відмічатимуть також на карті міста.

Активісти наголосили, що мета ініціативи – не висловити претензії власникам закладу, а лише звернути їх увагу на те, як можна було б зробити їх зручнішими для людей на візках, адже зазвичай про існування проблеми вони навіть не здогадуються. «Самі заклади кажуть «ми не бачимо людей з інвалідністю, навіщо нам робити пандус? А люди з інвалідністю бачать відсутність пандусу і думають «як я туди потраплю?», – розповідає Дмитро Щебетюк, співзасновник «Доступно UA», майстер спорту України з плавання, у резерві паралімпійської збірної по стрільбі з лука, багатократний призер чемпіонатів України з плавання. – Насправді це в інтересах власників, покращити там, де це реально, тому що збільшується їхня аудиторія, вони можуть обслуговувати більшу кількість клієнтів, це не питання того, що вони комусь щось повинні». Він зазначив, що можливість з усім впоратись самому дуже важлива для почуття власної гідності, і багато людей на візках уникають зайвий раз кудись виходити саме через непристосованість міського простору до їх можливостей. Завдяки звітам «Доступно UA» активісти сподіваються показати, з якими перешкодами зустрінуться люди на візках у тих чи інших закладах – «щоб вони не боялися вийти з дому», зазначив Дмитро Щебетюк. – У нас вистачає людей, які самі пропонують допомогу. Важливо донести людям з інвалідністю, що, попри перешкоди, знайдуться люди, які допоможуть їх подолати».

Наразі, зазначає Марго Гонтар, вже є певні зрушення: власники закладів реагують і на записи у книзі скарг і пропозицій, і на звіти у Фейсбуці – наприклад, «Хармс» вже пообіцяли зробити пандус. «У планах – повертатися до місць, де ми вже були – можливо, із журналістами, камерами, з ідеями, як співпрацювати і покращувати ситуацію, – додала вона. – Це актуальна тема, тому ми сподіваємося, що приватні підприємці, а також всі інші, хто захоче доєднатись, візьмуть у цьому участь».

Перший час активісти планують зосередити увагу саме на кафе та ресторанах, хоча вже очевидно, запит на інформацію набагато ширший. «У нас почали питати, як туди дістатися, і ми зрозуміли, що проект можна розширювати, вказуючи маршрути, тому що це вже окрема тема», – додали засновники ініціативи. У майбутньому, зазначила Марго Гонтар, планується проводити також моніторинг музеїв і театрів.

Український кризовий медіа-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*