«Безбар’єрність»: візочники пропонують ідеї

«Безбар’єрність»: візочники пропонують ідеї. звягель, комфорт, середовище, суспільство, інвалідність

«Безбар’єрність»: візочники пропонують ідеї. звягель, комфорт, середовище, суспільство, інвалідність

Звягель. Безбар’єрність — це не лише про людей з фізичними обмеженнями. Це — і про мам із дитячими візочками, і про людей похилого віку, і про нову реальність України — захисників, котрі повернулися з війни з травмованими кінцівками чи без них. Усім цим людям важко або взагалі неможливо (!) підійматися сходами, минати високі бордюри тощо. Через це важко потрапити в магазин чи аптеку, загалом куди-небудь…

«Схиляю голову перед витривалістю людей, яким доводиться щодня переживати ці труднощі», — каже наша читачка, якій довелося якось ходити на милицях по місту.

Ось чому весь цивілізований світ втілює безбар’єрність — філософію суспільства без обмежень. Це — про внутрішню готовність створювати середовище, в якому буде комфортно всім. Йдеться про низькі пороги і широкі двері, пандуси (коли сходинки не стають на заваді) і загалом вільний доступ до всього, чим користуються здорові люди.

Днями «Звягель» зустрівся з двома людьми на інвалідних візках — майстром спорту України з пара-армрестлінгу Володимиром Кручком та багаторазовою призеркою змагань з цього ж виду Оленою Котюк.

«Безбар’єрність»: візочники пропонують ідеї. звягель, комфорт, середовище, суспільство, інвалідність

«Безбар’єрність»: візочники пропонують ідеї. звягель, комфорт, середовище, суспільство, інвалідність

Візки не стали їм на заваді виборювати медалі на змаганнях різного рівня, долучаючись до формування спортивного іміджу Звягеля. Але, зійшовши зі спортивних п’єдесталів, у житті «особливі» спортсмени (та інші люди) на кожному кроці стикаються зі складнощами в банальному пересуванні вулицями міста. Одного разу потрапивши під зливу, Олена змокла до нитки і ледве не захворіла на пневмонію, бо не було як сховатися в накриття — не можна було заїхати ані на автобусну зупинку, ані кудись іще, що траплялося на шляху. Отак і їхала…

Мовчати набридло, тож вирішили пропонувати шляхи вирішення деяких проблем. Їх багато, одразу про все не розказати.

Опублікований про це пост у Фейсбук-групі «Звягель (тижневик)» викликав чимало реакцій, що засвідчило: проблема важлива і не менш актуальна, аніж ремонт доріг чи якість води.

На щастя, не існує більше аналогії з радянською «модою», коли про інвалідів слід було говорити в останню чергу. Це потрібно якнайшвидше зрозуміти, кому досі не вдалося збагнути, адже число інвалідів із війною в Україні постійно зростає. Крім того, толерантне ставлення до цієї категорії — одна з головних вимог у Європі, куди прагнемо.

Візочники Олена та Володимир переконані, що має бути безкоштовним вхід для інвалідів у громадських вбиральнях, що розташовані в центральному парку і біля Палацу культури. Нагадаємо, йдеться про сучасні зразки туалетів, як у Європі, адаптовані під людей з особливими потребами. З однією лише різницею: у Європі для них вони безкоштовні, а в нас — ні. Те саме стосується і дітей до 5 років.

Представники влади на озвучену пропозицію відгукнулися оперативно і запевнили, що найближчим часом це недопрацювання буде виправлено.

До обговорення долучилися інші люди з інвалідністю, наголосивши, що адаптованих, зручних вбиралень у нашому місті катастрофічно бракує (про брак туалетів давно говорили й здорові містяни).

«Безбар’єрність»: візочники пропонують ідеї. звягель, комфорт, середовище, суспільство, інвалідність

«На жаль, таких бракує в лікарні, де в цьому є велика потреба, у міській раді (що вже казати про інші заклади), на ринках тощо, — діляться враженнями маломобільні містяни. — Можемо зробити детальний фотозвіт, якщо є потреба. Залишається мріяти про чисті та оснащені вбиральні, як на автозаправках».

Інша важлива проблема — неможливість безперешкодно пересуватися по тротуарах. Про це говорилося багато, але віз і нині там. Навіть капітальний ремонт шляхів проблему повністю не вирішив.

«Безбар’єрність»: візочники пропонують ідеї. звягель, комфорт, середовище, суспільство, інвалідністьНавіть невисокий бордюр проїхати без допомоги неможливо, а перешкоди — повсюди.

В окремих місцях перехожим доводиться піднімати на руках (!) візки з їхніми керманичами, щоб допомогти долати перешкоди… Крім того, це постійно загрожує травмуваннями. На це ж часто нарікають мами з дітьми на візках, тож проблема комплексна.

«Безбар’єрність»: візочники пропонують ідеї. звягель, комфорт, середовище, суспільство, інвалідністьУ центральному парку — лише одна доріжка, де візочники можуть проїхати.

Візочники кажуть, що облаштувати спуски можна без значних витрат і навіть пропонують зробити це власноруч. Кажуть: «Візьмемо цемент і покладемо його в місцях, де високі бордюри. Повірте, багато нас таких збереться, для кого це важливо. Зрештою, працівники комунальної служби могли би просто опустити бордюри нижче, як зроблено в інших місцях. Теж було би зручніше».

Зрозуміло, що в Україні війна, і що видатки з бюджету дуже обмежені. Але деякі пропозиції не вимагають коштів, потребуючи бажання допомогти і діалогу. Якщо влада частіше спілкуватиметься з представниками маломобільного населення — знатиме про їхні проблеми з перших вуст. І тоді проблем, як і невдоволення в суспільстві, точно поменшає.

Юлія Климчук

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*