Музей Ханенків стає доступнішим для людей з інвалідністю

Музей Ханенків стає доступнішим для людей з інвалідністю. київ, музей ханенків, доступність, інвалідність, інклюзія

Музей Ханенків стає доступнішим для людей з інвалідністю. київ, музей ханенків, доступність, інвалідність, інклюзіяПід час одного із заходів. Фото: Музей Ханенків

Київ. Фахівці музею впроваджують послуги для різних груп відвідувачів, інформує «Вечірній Київ».

Життя людини з інвалідністю в Україні було завжди сповнено труднощів і обмежень, а під час війни це посилилося в рази. Разом з тим з кожним роком в українському суспільстві зростає розуміння важливості поняття доступності, безбар’єрності, та інклюзії — впроваджуються спеціальні державні програми.

Водночас у Музеї Ханенків вважають, що музейні програми не слід розділяти на інклюзивні і неінклюзивні. Просто вони мають бути доступні для всіх.

«Напрямок інклюзії почав розвиватися в Музеї Ханенків у 2008 році. Відтоді команда музею постійно забезпечує людям з інвалідністю можливість повноцінного життя та персонального розвитку», — пояснюють у Музеї.

До повномасштабної війни в різні роки в Музеї Ханенків були розроблені і діяли наступні програми, націлені на певні групи відвідувачів різного віку включно з уразливими групами людей:

  • «Трамплін» для дорослих людей із когнітивними порушеннями;
  • «Мій добрий Дракончик» — заняття для дітей із аутизмом та синдромом дауна;
  • «Музей Хане» — спеціальна програма для родин, в яких є діти з інтелектуальними порушеннями;
  • «Культурний декрет» — для батьків із немовлятами (де було передбачено 2 візочки та зона для годування та пеленання);
  • «Теплі четверги / або п’ятниці» — для безхатченків;
  • Тематичні та оглядові екскурсії для пенсіонерів на безкоштовній основі за попередньою домовленістю;
  • Освітні програми для дітей різного віку.

У 2019 році Музей оновив свій сайт. Це був перший в Україні музейний сайт, розроблений із дотриманням міжнародних норм інклюзивного IT-дизайну відповідно до Web Content Accessibility Guidelines.

Через рік, до Дня музеїв в онлайн форматі презентували перше відео з серії описів експонатів музею українською жестовою мовою від архітектора, голови Київської спілки нечуючих художників «Натхнення» Олексія Нашивочнікова. І ця робота буде продовжуватися і цього року.

У 2020 році впроваджено екскурсії легкою мовою та опубліковано інформаційний буклет легкою мовою та навчальну брошуру «Я збираюсь до музею». У 2021 році представили спільний проєкт музею, майстерні для художників та художниць з синдромом Дауна і без «Ательєнормально» і студії дизайну ТРОЯНДА «Це мені можна», в якому команда фахівців Музею Ханенків створила майданчик для обміну досвідом соціальної інклюзії.

Музей Ханенків стає доступнішим для людей з інвалідністю. київ, музей ханенків, доступність, інвалідність, інклюзіяРобота з експозиції «Тим часом в Домі Ханенків». Фото: Олексій Самсонов

Протягом березня-травня 2023 року в Музеї Ханенків була представлена виставка «Тим часом в Домі Ханенків», учасниками якої серед інших були художники з інтелектуальним порушенням та ПТСР. А їхні друзі, зокрема з майстерні «Ательєнормально», були гостями музею.

Для незрячих та слабкозорих людей, щоб вони могли на дотик ознайомитися з мистецтвом, розробили і втілили в життя: три тактильні копії з кераміки, два пластикові альбоми (по 17 тактильних копій предметів із колекції музею), дві спеціальні тактильні мапи, які допомагають зорієнтуватися у просторі.

Також були записані аудіогіди (дитячі, дорослі) та кюар коди, які дають змогу більше дізнатися про окремі експонати.

«З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну деякі із згаданих програм і послуг довелось призупинити. Натомість ми створили і продовжуємо працювати над створенням і впровадженням нових продуктів, які враховують потреби доступності. Зокрема, весною 2022 року ми відкрили музейне подвір’я як додатковий простір. Плануємо продовження роботи Музейного дворика 2024 року», — пояснюють у музеї.

Музей Ханенків стає доступнішим для людей з інвалідністю. київ, музей ханенків, доступність, інвалідність, інклюзіяЧастина декору Червоної вітальні, станкового живопису та малюнків Вільгельма Котарбінського. Фото: Музей Ханенків

Як відомо, приміщення Музею Ханенків розміщено в історичних будівлях, через це є певні проблеми з облаштуванням доступного в’їзду. Щоб розв’язати це питання (адже воно актуальне для багатьох закладів культури) було проведено архітектурний воркшоп разом з ЮНЕСКО та Спілкою архітекторів України, на якому говорили про безпеку та безбар’єрність.

У музеї наголошують, що суспільство має уже зараз думати про те, як зміняться люди після війни, враховуючи скільки українців потребуватимуть і психологічної, і фізичної допомоги. Тож планують у свої програми додати можливості реабілітації для військових.

Наталка Марків

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*