Захистити найцінніше: бахмутянин втратив ногу на війні, але прагне повернутися на фронт заради сім’ї (інтерв’ю)

Захистити найцінніше: бахмутянин втратив ногу на війні, але прагне повернутися на фронт заради сім’ї (інтерв’ю). дмитро шевченко, захисник, поранення, протез, реабілітація

Захистити найцінніше: бахмутянин втратив ногу на війні, але прагне повернутися на фронт заради сім’ї (інтерв’ю). дмитро шевченко, захисник, поранення, протез, реабілітаціяДмитро Шевченко на реабілітації. Фото: Дмитро Шевченко

“Постійно чухається п’ята, якої вже немає”, — каже бахмутянин Дмитро Шевченко, який вже 7 років боронить державу від окупантів. У вересні 2022-го чоловік втратив ногу, але після реабілітації збирається повернутися на передову. Захисник поділися, як обороняв від окупантів рідне місто, як постраждалі від війни надихаються рватись у бій і заради кого це роблять та наскільки тяжко переносить фантомні болі.

Звідки ви та як уперше опинилися на війні?

Родом я з окупованих наразі Пологів Запорізької області. Служити пішов з 2015 року, коли мене мобілізували після строкової служби. Відверто кажучи, у перший час служити не хотілось, але потім я зрозумів, наскільки важливо захищати свою землю та рідних. Загалом служу вже в 7 років та був і в Донецькій, і в Луганській областях. До речі, саме на війні з дружиною й познайомились.

Захистити найцінніше: бахмутянин втратив ногу на війні, але прагне повернутися на фронт заради сім’ї (інтерв’ю). дмитро шевченко, захисник, поранення, протез, реабілітаціяДмитро Шевченко з дружиною Юлією на службі. Фото: Дмитро Шевченко

Як ви опинились у Бахмуті та що скажете про місто?

У якийсь момент я звільнився зі служби та переїхав у Бахмут до дружини. В неї є син Кирило, якого я буду всиновлювати, а тепер ще є наш спільний син Діма, йому два роки.

Насправді я розумів, що нічого гарного на Бахмут не чекає у майбутньому, але дружина вперлась, бо була звідти. Вона ніяк не хотіла кудись переїжджати, й мені нічого не залишилось, як піти їй назустріч. У новому для себе місті я почав мирне життя та встиг відпрацювати два роки на заводі українських конструкцій.

Бахмут став для мене своїм та рідним. У спогадах він залишився маленьким та красивим містом. Але потім понеслось…

Захистити найцінніше: бахмутянин втратив ногу на війні, але прагне повернутися на фронт заради сім’ї (інтерв’ю). дмитро шевченко, захисник, поранення, протез, реабілітаціяДмитро Шевченко мешкав у районі “Алеї троянд”. Фото: Вільне радіо

“Був готовий боронити рідне місто та сприйняв це без зайвого болю”

Як ви зустріли початок повномасштабної війни?

Мене 24 лютого [2022 року] мобілізував Бахмутський ТЦК, дали одну годину на збори, а вже наступного дня я був у військовій частині Часів Яра. Служу зараз в 109 батальйоні територіальної оборони Бахмута.

Перші два місяці ми постояли на Сухій Балці (селище Торецької громади, — ред.), а потім поїхали у район села Покровського. Там були дуже інтенсивні бої, які тимчасово й вибили мене зі строю.

Захистити найцінніше: бахмутянин втратив ногу на війні, але прагне повернутися на фронт заради сім’ї (інтерв’ю). дмитро шевченко, захисник, поранення, протез, реабілітаціяТакою була мапа бойових дій, коли Дмитро Шевченко боронив Бахмутський напрямок під Покровським. Скриншот: deepstatemap.live

Як ви відреагували на початок великої війни?

Я був готовий до різних подій і тому спокійно та без зайвого болю сприйняв цей факт. Бо по перше, я буду боронити місто, яке стало своїм, а по друге буду захищати свою сім’ю.

Ось дружина перенесла це важко. Вона до останнього відмовлялась вірити, що буде велика війна і мене мобілізують. Тільки десь на 3-4 день [відкритого вторгнення] вона почала усвідомлювати, що відбувається.

Ви швидко евакуювали дружину з Бахмута?

Ні, це була спецоперація з обманним шляхом. Весною 2022 року нас перестали вже відпускати з позицій додому, бо ситуація ставала все важчою. Тоді я набрав її та питаю:

— “Зай, поїдеш?

— Без тебе — ні!

— Та там буквально на місяць треба виїхати, поки там все вщухне, і одразу назад.

— Ну якщо тільки на місяць, тоді гаразд”.

Все, я одразу попросив нашого водія, щоб вивіз дружину з дітьми. Дякувати Богу, вони так у Дніпрі й залишаються, а в Бахмуті був тільки я.

Захистити найцінніше: бахмутянин втратив ногу на війні, але прагне повернутися на фронт заради сім’ї (інтерв’ю). дмитро шевченко, захисник, поранення, протез, реабілітаціяДмитро на передовій з чотирилапим другом. Фото: Дмитро Шевченко

“На хвилину відволічешся — “вагнерівці” вже стрибають у твій окоп”

Як ви можете описати бої з окупантами?

Тактика тоді була вже всім відома — вони просто не шкодували своїх людей. Як було в нас: працює різна важка техніка, а в цей момент окупанти лізуть на нас. Складність у тому, що ти не можеш сховатись в укриття, бо можуть легко в окоп залізти. З одного боку це невеличкі групи по 10 людей, а з іншого… вони ж лізуть та лізуть без зупинки.

В мене не раз було, коли вони близько підходили до наших позицій під вогонь артилерії. Ситуацію ми рятували тільки завдяки тому, що, ризикуючи, не ховались від обстрілів, а розстрілювали їх.

Під Покровським не було нормальних укриттів, бо позиції, які ми тримали під Бахмутом, були вже розбиті до нашого приходу. І це було найскладніше, бо ми там були як на долоні. Тому нам було все одно, що в нас летіло, бо чуєш ти чи не чуєш, що летить — сховатись було ніде. Хіба що падати на землю.

Додатково накопати нових окопів ми не могли через нестачу людей. Уявіть, нас на одній позиції було 5-6 людей, а бої не вщухають: без зупинки тривають обстріли та йдуть хвилі піхоти. Ми втомлювались і могли собі дозволити тільки одного чоловіка відправити пообідати та посидіти, бо очей не вистачало.

Захистити найцінніше: бахмутянин втратив ногу на війні, але прагне повернутися на фронт заради сім’ї (інтерв’ю). дмитро шевченко, захисник, поранення, протез, реабілітаціяДмитро на передовій. Фото: Дмитро Шевченко

Це була російська регулярна армія?

Ні, це ж Бахмутсько-Соледарський напрямок, вже тоді з весни [2022 року] там були одні “вагнерівці”. У перші місяці війни це були не зеки, які лізли на Соледар потім, а професійні “вагнера”, яких тоді було дуже багато. Це ж специ, еліта, і на наших п’ятьох бійців їх завжди було десь 15.

Пізніше, вже під Покровським був випадок, коли в наш окоп застрибнув непідготовлений зек-“вагнерівець” і, уявіть собі, він просто забув зняти автомат з запобіжника! Якби не ця його помилка, то він би всіх нас розстріляв у тому окопі. Але ми швидко відреагували, тож усе закінчилось добре. Там взагалі все дуже швидко відбувається: ось цей зек до нас застрибнув не тому, що ми спали пів години, там на одну хвилину відволікся — все, вже стрибають до тебе, настільки близькі бої.

Страх був у моментах близького бою з найманцями?

Думок про те, щоб відступати, не було ніколи, а ось думки, що я вже не вийду з позиції — так, звичайно.

Скажу як є — не боїться тільки дурень! Я не хочу наговорювати на когось, але були люди, які били себе у груди та казали, що голими руками будуть вбивати їх, а потім теж боялись. Насправді в такій ситуації ти боїшся не тільки за себе, а й за сім’ю. Саме ця думка допомагає стояти, і навіть одна людина може втримати позицію.

“Втративши ногу, фізичний біль я відчув лише на операційному столі”

Як ви втратили ногу?

16 вересня 2022 року ми приїхали на позицію міняти хлопців і почали готуватись. Річ у тім, що коли ми приїжджаємо, то кожен під себе готує позицію з точкою вогню та іншим. Тоді не було жодного дня без штурмів наших позицій, і я готувався до бою.

Я йшов займати свою позицію та навіть не почув “виходу” снаряду, як мене вдарила вибухова хвиля, і я впав. Лежачі на землі, я не кричав і не відчував нічого особливого та навіть намагався встати. Однак у мене нічого не виходило — я просто падав. Тоді я попросив побратима принести турнікет і наклав його на ногу. Хлопець витягнув мене з-під обстрілів, вважаю, завдяки йому я і залишився живим.

Захистити найцінніше: бахмутянин втратив ногу на війні, але прагне повернутися на фронт заради сім’ї (інтерв’ю). дмитро шевченко, захисник, поранення, протез, реабілітаціяДмитро Шевченко в лікарні. Фото: Дмитро Шевченко

Що ви відчували після поранення?

Не було ніякого болю. Весь час я був при тямі, чудово пам’ятаю все. Єдине, що я відчував — це дискомфорт, але не від поранення, а від холоду, бо тоді була холодна погода. Мене 40 хвилин везли з Бахмута у Дружківку до шпиталю, і тільки в цей момент я усвідомив найгірше — в мене немає ноги.

Захистити найцінніше: бахмутянин втратив ногу на війні, але прагне повернутися на фронт заради сім’ї (інтерв’ю). дмитро шевченко, захисник, поранення, протез, реабілітаціяНога Дмитра Шевченка. Фото: Дмитро Шевченко

Два тижні я залишався з відкритою раною, яку ще називають “брудною”. Коли настав час операції, тоді я і відчув справжній фізичний біль. Мені зашивали рану, і чи то наркоз не подіяв, чи ще щось, але я тоді переніс дуже тяжкі післяопераційні болі.

Потім я доволі швидко відмовився від всіх знеболювальних пігулок. Вважаю, що мені це не потрібно. Насправді вони не дуже й допомагали, хіба що засинав швидше.

“П’ята свербить або палець виламує в інший бік, а ти нічого не можеш з цим зробити”

Таке явище як фантомні болі вас не відвідують?

Ще як. Була ситуація, коли ми сиділи з сім’єю у кафе, я хотів малому (сину, — ред.) передати сік і забув, що в мене немає ноги. Розумієте, я точно відчував, як моя нога твердо стоїть на підлозі. Тому коли я потягнувся, опираючись на “ногу”, я впав під стіл.

Буває, що великий палець затискає або виламує в інший бік або п’ята постійно свербить, ти хочеш почухати, а її немає. Не скажу, що фантомні болі важкі, але коли починаєш відчувати їх, то через дискомфорт неможливо спати.

Захистити найцінніше: бахмутянин втратив ногу на війні, але прагне повернутися на фронт заради сім’ї (інтерв’ю). дмитро шевченко, захисник, поранення, протез, реабілітаціяДмитро після втрати ноги. Фото: Дмитро Шевченко

З цим можна якось боротись?

Лікарі прописують купу ліків, але я відмовляюсь їх приймати. Замість цього я відволікаюсь на щось. Головне — знайти заняття, бо якщо сидіти без справи, то фантомні болі швидко нагадують про себе. Коли я в лікарні, то дивлюсь фільми або читаю щось. Мені зараз дуже допомагає читати книжки з психології, бо це ж як раз із голови йде й ось я намагаюся пізнати ці процеси.

Є ще один шлях — у Дніпрі почали робити операції проти фантомних болів. Для цього відрізають нервові закінчення вище ніж залишають після операції, але чергова операція — це знову стрес для ноги, я не хочу.

Як почуваєте себе зараз?

Стан свій можу оцінити як задовільний. В мене ж нижче коліна десь сантиметрів десять є нога. Тобто стегном та коліном я можу рухати. Я вважаю, все в мене нормально, бо є хлопці, у яких обох ніг немає.

Мені легше, бо найкраща реабілітація — це коли знаходишся з сім’єю. Одразу після поранення дружина приїхала до мене та кожного тижня відвідує. А ще іноді неофіційно можуть відпустити до дружини, і я цьому дуже радий, бо сім’я для мене все!

Вам з протезом допоможуть?

На перший час при втраті ноги видають тимчасовий протез. Ти ним користуєшся, поки в тебе нога не “зсохнеться” та не стане твердою.

Тоді приходить час для постійного протеза. Його мені робитимуть безкоштовно та привезуть з Німеччини. Це буде органічний протез, мені встановлять його у Львові.

Насправді протези зараз настільки якісні та мобільні, що хлопці, які залишились без ніг раніше мене — вже бігають так, що ти зі сторони ніколи не скажеш, що він з протезом. Однак треба бути готовим і до проблем, бо буває, в когось кістка випирає та тисне у протез.

“За Бахмут ЗСУ битимуться до кінця, і ми обов’язково туди повернемось”

Станом на початок травня 2023 року окупантам досі не вдалося захопити Бахмут. Що ви відчуваєте, спостерігаючи за битвою на відстані?

Важко бачити наші вулички, де з візочком ходили, та магазини, де ми скуплялись. Я вірю, що попри всі руйнування успіхів в окупантів у Бахмуті не буде. Всі мої побратими кажуть: “Будемо триматись до останнього!”

Захистити найцінніше: бахмутянин втратив ногу на війні, але прагне повернутися на фронт заради сім’ї (інтерв’ю). дмитро шевченко, захисник, поранення, протез, реабілітаціяДмитро Шевченко та його побратим з журналістом Дмитром Комаровим. Фото: Дмитро Шевченко

Ви подумки попрощалися вже з Бахмутом?

Чому я повинен це робити? Ми багато говорили з дружиною про час після війни. В нас є плани повернутись у Бахмут — це наша земля, це наш будинок! Навіть якщо нічого не залишиться, ну то й що? Поставимо намет та будемо своїми силами відбудовувати.

Чим плануєте займатись до перемоги?

В мене є намір повернутись на фронт, сім’ю я вже налаштував на це. Хоча визнаю: з дружиною було дуже важко домовитись.

Почну з того, що отримаю протез та звикну до нього. Я повинен бути впевненим, що зможу бігати та допомагати хлопцям. На це в мене піде 3 місяці. Бажання повернутись на службу в мене велике, і я впевнений, що зможу відновитись на 100% для піхоти.

Я хочу тільки на передову і тільки як піхотинець! Всі 7 років я був на “нулі” (на передовій, — ред.) і якщо мені запропонують відсиджуватися десь у штабі, то ні, я одразу відмовлюсь.

Лікарі хіба не повинні визнати вас не придатним до служби?

Так, військово-лікарська комісія обов’язково визнає мене непридатним до служби, але я домовлюся з військовою частиною. Є процедура на розсуд командира, я пишу заяву, що не маю претензій у випадку наслідків і що я сам напросився, і все.

Я бачу в нашій армії багато прикладів, як хлопці служать з протезом, і мене це дуже надихає. Головна мотивація для мене повернутися — це захист родини та патріотизм. Так, є шанс не повернутись, і сини можуть залишитись без батька, але якби мені не було боляче за родину, я повинен йти воювати. До того ж людину з інвалідністю у цивільному житті дуже неохоче беруть на мирну роботу, та я і не хочу.

Сподіваюсь на найкраще, а раптом загину — я знаю, що про мене ніхто нічого поганого не скаже.

***

Для військових і цивільних, які, як і Дмитро, залишилися без кінцівки через війну, в Україні працюють спеціальні фонди допомоги. Там супроводжують під час та після протезування, а також надають психологічну підтримку. Також є можливості навчання та пошуку роботи для ветеранів. Один із таких фондів, Mindy Foundation, почав працювати майже одразу після початку відкритої війни. Ми дізналися в його засновників, яку підтримку там можуть отримати військові.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Захистити найцінніше: бахмутянин втратив ногу на війні, але прагне повернутися на фронт заради сім’ї (інтерв’ю). дмитро шевченко, захисник, поранення, протез, реабілітація

Євген Вакуленко

Вільне радіо

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*