Дев’ятирічна Злата Марченко з Київщини. Дівчинка відвідує Центр надання соціальних послуг з міждисциплінарною командою, який заснувала громадська організація «Родина для осіб з інвалідністю». Він працює у рамках проєкту «Об’єднуємо та допомагаємо під час війни», що реалізує громадська спілка «Ліга Сильних» завдяки отриманому гранту від European Disability Forum та Christian Blind Mission. У Центрі Злата отримує послуги денного догляду – соціальну та психологічну підтримку.
Перші зміни у розвитку своєї дочки мати помітила у 2 місяці. Немовля не слідкувало за іграшкою. Декілька місяців тривали різні дослідження. Думки лікарів розходилися. Поки один з них не виявив, що це рідкісне неврологічне захворювання: Злата не бачить предмети, бачить лише світло чи темряву.
З цього часу і почалася боротьба мами Злати за здоров’я і розвиток доньки. В одній із клінік Польщі, де дівчинка була на дообстеженні, лікарі сказали мамі: «В тебе є час до 14-16 років. Який дитина матиме зір і розвиток, все залежить від тебе».
Повернувшись до України, у Злати починаються різні заняття – плавання, масажі, корекція, іпотерапія.
«З 7 ранку до 7 вечора ми каталися по місту Київ, щоб поїздити на конях, поплавати, потрапити на масаж. Все, що я десь чула, я всюди Злату возила. З 9 місяців вона займається на конях. Зараз вже сама відпрацьовує 30-хвилинне тренування», – розповідає мама дівчинка Марія Скакун.
На сьогодні у Злати зібралася команда лікарів, які в неї вірять. Дівчинка ходить за руку, грається на подвір’ї.
«Злата дуже любить яблука. І я почала помічати, що вона їх бачить і ціленаправлено бере. Тобто моя дитина реагує не лише на світло і темряву. І ми починаємо новий етап – носити окуляри», – ділиться Марія.
З часом у жінки виникла необхідність працювати. Тож почала шукати простір, де за донькою б доглядали і займалися з нею. Громадську організацію «Родина для осіб з інвалідністю» знайшла випадково.
«Я не активний користувач інтернету. А тут зайшла у свій Фейсбук і мені випала сторінка громадської організації «Родина для осіб з інвалідністю». Я побачила в них денне перебування дітей з інвалідністю. Я і зателефонувала», – згадує Марія Скакун.
У вересні 2023 року Злата прийшла на пробні заняття. Центр надання соціальних послуг з міждисциплінарною командою відвідує і до сьогодні.
«З народження до вересня 2023 року Злата була зі мною 24\7. Завдяки громадській організації «Родина для осіб з інвалідністю» у мене з’явився час не лише працювати, а й зробити якусь хатню роботу, відвідати лікарів, побути хоч трохи наодинці з собою або зустрітися з друзями. А коли приходиш забирати Злату, і тобі розповідають вихователі, що вона поїла, погралася, то починаєш себе повноцінніше почувати. Бо дитина в соціумі. Я вдячна безмежно. На мій погляд, там є все необхідне. З дітьми працює реабілітолог, масажист, логопед. З дітьми малюють, ліплять. І головне, що можна залишити дитину і не хвилюватися. Громадська організація «Родина для осіб з інвалідністю» для Злати дійсно стала другою родиною і дала нам незалежність», – каже Марія.
Жінка працює юристом, тож з появою вільного часу стала брати більше клієнтів.
«Я можу планувати свій час та не залежати ні від кого. Бо в нас є громадська організація «Родина для осіб з інвалідністю», – підсумовує мама Злати.
Громадська організація «Родина для осіб з інвалідністю» працює у Києві уже понад 20 років. З початком повномасштабного вторгнення організація надає соціальну та психологічну підтримку для тих, хто постраждав від війни у межах проєкту «Об’єднуємо та допомагаємо під час війни», що реалізує спілка «Ліга Сильних» завдяки отриманому гранту від European Disability Forum та Christian Blind Mission. Зокрема, у межах проєкту створили Центр надання соціальних послуг з міждисциплінарною командою. У Центрі працюють спеціальний педагог, логопед, фізичні реабілітологи, психолог, арт-терапевт, вихователь та соціальні працівники.
marichka