Олександр втратив обидві ноги на війні, але пішов навчатися на водія. Влітку у Дніпрі запрацювала автошкола для людей з інвалідністю. Учні з порушеннями опорно-рухового апарату тренуються на сучасних автомобілях з ручним керуванням.
Олександр воював з 14 року. Брав участь в Антитерористичній операції, а на початку повномасштабного вторгнення воював на Київщині. І вже у березні отримав важке поранення, після якого опинився у кріслі колісному.
“Трохи незвично, тому що коли керував автомобілем під час виконання бойових задач, тобто ногами, ти не так звертав уваги. А зараз ти звертаєш увагу, тому що все в тебе увага, не все йде на руки, а рушати, гальмувати ти все виконуєш руками”, – каже ветеран Олександр.
Олександр мріє стати водієм-перевізником, тому пішов до Автошколи для осіб з інвалідністю. Швидко пройшов медкомісію та почав вивчати теорію ПДР.
“Вирішив самостійно, так би мовити, піти здавати на права. Передивився дуже багато різних варіантів автошкіл, але були автошколи, які мали можливість навчити на ручному управлінні, але в них не було ліцензії. Якщо ліцензії немає, то сервісний центр не надає їм можливості на здачу практики”, – зазначив він.
Після завершення теоретичного курсу, Олександр на відмінно склав іспит на категорії В та С1. Наступний етап – практичні заняття. Вони тривають 7 тижнів, за цей час потрібно “відкатати” 40 годин.
Олександр стане першим водієм вантажівки в Україні без обох кінцівок. Розповідає, прилаштуватись до ручного управління було не важко.
Інструктор з водіння Андрій бачив перші спроби учнів та пишається їхніми досягненнями. Розповідає, майже всі автомобілі, які існують, можна переобладнати під ручне кермування.
“На легкових автомобілях приблизно таке ж обладнання, але є легкові автомобілі, які обладнані автоматичною коробкою передач. У них дещо інше, і є автомобілі, які керуються вручну, і в них є механічна коробка передач”, – сказав інструктор з водіння Андрій Шереметов.
Для зручності учнів з інвалідністю, в автошколі є спеціальна аудиторія зі столами, в яких регулюється висота.
“У Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справ працює автошкола, в якій навчаються особи з інвалідністю. Вони мають можливість отримати права категорії Б і категорії С1. Практичні заняття проходять на спеціальних автомобілях, які обладнані ручним керуванням”, – повідомив проректор Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ Ігор Ковальов.
За час існування пілотного проекту, в автошколі права отримали 5 людей з інвалідністю, ще 20 поки навчаються.