Про порядок комплектування та організацію діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти

Про порядок комплектування та організацію діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти. дошкільна освіта, особливими освітніми потребами, інвалідність, інклюзивна група, інклюзія, cartoon, comic

Про порядок комплектування та організацію діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти. дошкільна освіта, особливими освітніми потребами, інвалідність, інклюзивна група, інклюзіяОдним з основних пріоритетів розвитку сучасної освіти є забезпечення рівних прав на освіту для усіх дітей, у тому числі для дітей з особливими освітніми потребами, дітей з інвалідністю, дітей з інших соціально вразливих груп. Реформування освіти в напрямі інклюзії підтверджується численними змінами в законодавстві України, практичною діяльністю закладів загальної середньої освіти та узгоджується з основними міжнародними документами у сфері забезпечення прав дітей, зокрема зі статтею 24 «Освіта» Конвенції ООН «Про права осіб з інвалідністю». Зміни в законодавчих і нормативно-правових документах про розвиток інклюзивної освіти викликають чималу кількість запитань про їх запровадження в більшості учасників освітнього процесу – керівників навчальних закладів, педагогів, батьків тощо.

Для України інклюзивна освіта – досі педагогічна інновація. До неї, здебільшого, не готові ні адміністрація закладу дошкільної освіти, ні педагоги. До того ж у дошкільному закладі необхідно створювати середовище, адаптоване до потреб дітей з особливими освітніми потребами, добирати спеціально фахівців, зокрема, асистента вихователя, розробляти індивідуальні програми розвитку, проводити заходи, що виключають стихійну інтеграцію «особливих» дітей.

Дітям з особливими освітніми потребами дошкільного віку гарантоване законом право здобувати освіту в інклюзивних групах дошкільних навчальних закладів за місцем проживання.

Інклюзивні групи можуть створюватися у дошкільних навчальних закладах України, незалежно від підпорядкування та форми власності, для забезпечення умов дітям з особливими освітніми потребами, у тому числі дітям з інвалідністю, для розвитку та навчання спільно зі своїми однолітками.

Головна мета створення інклюзивних груп – задоволення соціальних та освітніх потреб, організація корекційно-розвиткової роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю.

Рішення про утворення інклюзивної групи (груп) у дошкільному навчальному закладі, незалежно від підпорядкування та форми власності, приймається керівником дошкільного навчального закладу протягом календарного року за погодженням із засновником (власником) на підставі заяви батьків дитини з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю, або особи, яка їх замінює.

Батьки, або особи, які їх замінюють, мають право вибирати територіально найближчий до місця проживання дитини з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю, дошкільний навчальний заклад, в якому дитина буде здобувати дошкільну освіту.

До заяви батьків, або осіб, які їх замінюють, додаються:

 • медична довідка про стан здоров’я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад;
 • довідка дільничного лікаря про епідеміологічне оточення;
 • свідоцтво про народження;
 • висновок психолого-медико-педагогічної консультації;
 • копія посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу або копія медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років (виданого лікарсько-консультативною комісією);
 • копія індивідуальної програми реабілітації дитини-інваліда;
 • направлення відділу освіти, молоді та спорту РДА.
 • Для забезпечення ефективності навчально-виховного процесу, наповнюваність інклюзивних груп має становити до 15 дітей, з них 1 – 3 дитини з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю, в залежності від складності порушення.

Діти з тяжкими порушеннями опорно-рухового апарату, які самостійно не пересуваються і потребують індивідуального догляду, зараховуються до інклюзивних груп при забезпеченні постійного супроводу асистентом дитини.

Діти з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю, можуть перебувати в інклюзивній групі дошкільного навчального закладу до 7 (8) років відповідно до висновку психолого-медико-педагогічної консультації залежно від рівня та ступеня порушення.

Для забезпечення особистісно-орієнтованого підходу та організації корекційно-розвиткової роботи в інклюзивній групі штатним розписом дошкільного навчального закладу передбачається 1 ставка асистента вихователя на 1 інклюзивну групу (36 год.).

Дошкільний навчальний заклад с. Гарячківка першим розпочав у районі серед закладів дошкільної освіти роботу над новою, складною проблемою інклюзивної освіти у 2017-2018 навчальному році. 22 грудня 2017 року Гарячківською сільською радою на 16 сесії 7 скликання було заслухано питання «Про внесення змін до штатного розпису Гарячківського ДНЗ «Ромашка», а також введено з 01.01.2018року 0,5 штатної одиниці асистента вихователя у дошкільному навчальному закладу с. Гарячківка.

Заклади освіти з інклюзивними групами створюють умови для навчання осіб з особливими освітніми потребами відповідно до індивідуальної програми розвитку та з урахуванням їхніх індивідуальних потреб і можливостей.

Особи з порушеннями фізичного, психічного, інтелектуального розвитку і сенсорними порушеннями забезпечуються у закладах освіти допоміжними засобами для навчання.

Особам з особливими освітніми потребами надаються психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Будівлі, споруди і приміщення закладів освіти повинні відповідати вимогам доступності згідно з державними будівельними нормами і стандартами.

Проектування, будівництво та реконструкція будівель, споруд, приміщень закладів освіти здійснюються з урахуванням принципів універсального дизайну та/або розумного пристосування.

Завідувач психолого-медико-педагогічної консультації Пацай Т. В.

Крижопільська райдержадміністрація

4 реплік к “Про порядок комплектування та організацію діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти”

 1. Лариса :

  Направлення відділу освіти, молоді та спорту РДА: де написано, що має бути таке направлення ??

 2. Ірина :

  А який механізм закриття інклюзивної групи? Чи може засновник закрити інклюзивну групу в ДНЗ і що для цього треба?

 3. А який механізм закриття інклюзивної групи? Чи може засновник закрити інклюзивну групу в зв’язку з відсутністю дітей
  в ДНЗ і що для цього треба

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*