Фотографія з всеукраїнської медичної конференції в Кропивницькому, січень 2024 року. Фото: Олена Роміцина/Суспільне Кропивницький
У Кіровоградській області 2023 року 58 військових отримали засоби реабілітації. Це візки, ходунки, палиці, протези рук і ніг. І травмованих бійців, і інших людей з інвалідністю забезпечують такими засобами безплатно, за державною програмою. Як це відбувається практично і до кого потрібно звертатися, розповіли гості етеру Українського Радіо Кропивницького, інформує Суспільне.
Як оформити заявку на безоплатне протезування
В Україні існує фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, і саме він фінансує виготовлення й купівлю засобів реабілітації. Їх для військових торік придбали на суму майже 13,8 мільйона гривень, розповіла начальниця обласного відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Наталія Шевченко. За її словами, військовим, які мають інвалідність, насамперед потрібно звернутись до органів соцзахисту.
“Потрібні заява, паспорт, індивідуальна програма реабілітації. Людині дають перелік підприємств галузі й перелік виробів. Показують, як зареєструватись в електронному кабінеті особи з інвалідністю. Заявник обирає і виробника, і підприємство, яке потім виріб обслуговує та ремонтує. Максимальний термін виробництва протезу — 45 днів. Платить фонд”.
Директорка обласного “Центру-ветеран” Інеса Колпак радить робити протезування саме в Україні. За її словами, окрім самого виготовлення, безплатним є й обслуговування протеза. Органи соцзахисту дадуть для цього покрокову інструкцію. В Україні є 50 підприємств, які виробляють протези.
На медичній конференції в Кропивницькому, січень 2024 року. Фото: Суспільне Кропивницький
Наприклад, на Кіровоградщині працюють представники Полтавського центру протезування. За словами начальниці відділу Вікторії Сосновської, вони переймають американський і турецький досвід протезування, консультуються з тамтешніми партнерами. Протезування відбувається у два етапи: спочатку підбирають тимчасовий протез, а потім виготовляють постійний індивідуальний.
Технік-протезист регіонального відділення центру Юрій Моторін розповів, що протез перед встановленням проходить мінімум три примірки. Пацієнт носить його протягом пробного періоду і вказує на можливі незручності, щоб спеціалісти центру потім могли їх виправити.
Радіопрограму можна послухати за цим посиланням.
Ведуча радіопрограми Олена Роміцина й учасник бойових дій Олег Красіліч. Фото: Суспільне Кропивницький
Історія бійця, який має протез
Учасник бойових дій Олег Красіліч живе і працює в Кропивницькому. Він служив у танковій бригаді й в червні 2022 року в Харкові отримав осколкове поранення. У лікарнях перебував упродовж чотирьох місяців. Лікувався в Харкові, Полтаві, Києві, Львові. Два місяці — з простими пораненнями, решту — після ампутації.
“Реабілітація тривала п’ять місяців. Вважаю, можна було довше. Реабілітолог постійно займався з нами. Не всі психологічно витримували — важко після ампутації. Одну ногу мені врятували”.
На реабілітації Олег був на Львівщині. Протезування відбулося у Львові. Щоб обрати виробника, він радився з бійцями, які вже були з протезами. Чекав на готовий виріб три тижні. Обслуговує протез підприємство з Кропивницького. За словами військового, попри задекларовану державою безоплатність протезування, є бюрократичні перепони.
“Є проблеми з отриманням документів з військової частини стосовно обставин поранення, щоб протезування було безплатним. Чекати можна й три місяці. Але ж протезуватись уже треба. Також психологічно було важко на початку. Рідні підтримали, і так впорався. Працюють і психологи, але не всі до них звертаються”.
Вікторія Волошаненко, Павло Іванов, Олена Роміцина