Працівниками Управління моніторингу додержання прав дитини та сім’ї, молоді та спорту Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 30 січня 2023 року здійснено моніторинговий візит до Реабілітаційної установи для осіб з інвалідністю «Наш дім» імені Валентини Бондаренко (далі – Установа) Бориспільської міської ради Київської області, що надає послуги з денного догляду за дітьми та забезпечує надання реабілітаційних, соціально-педагогічних та інших заходів та послуг.
На час відвідування в Установі було відсутнє електропостачання.
За результатами аналізу документів, наданих моніторам для ознайомлення, з’ясовано, що заклад розрахований на перебування одночасно до 45 дітей. В його структурі функціонує три відділення з денним перебуванням дітей: «Веселка», «Сонечко», «Барвінчата», до яких зараховано 25 дітей з інвалідністю, та група погодинного відвідування, до якої зараховано 20 дітей. Реабілітаційну установу «Наш дім» відвідують батьківські діти, статусних дітей у закладі немає.
Під час спілкування з адміністрацією установи з’ясовано, що 3 дітей-відвідувачів закладу виїхали за кордон в евакуацію та одна дитина зі СМА (спінальна м’язова атрофія) на лікування.
Під час перевірки в Установі знаходились 2 дитини з інвалідністю, які отримували послуги масажиста та фахівця психолога.
Керівником Установи повідомлено, що зважаючи на перебої з електропостачанням в Київській області, близько тридцяти дітей переведено на отримання реабілітаційних заходів та послуг на дому. На балансі організації є пасажирський мікроавтобус, що забезпечує перевезення дітей з інвалідністю, які є відвідувачами закладу, та профільних спеціалістів.
Монітори перевірили умови проживання дітей та вивчили особові справи вихованців. Необхідно зазначити, що справи дітей оформлені відповідно до законодавства, індивідуальні програми реабілітації дітей з інвалідністю ведуться на належному рівні та переглядаються кожні два роки. У справах дітей містяться: копії свідоцтв про народження дітей, заяв про надання послуг з комплексної реабілітації (абілітації), рішень про направлення на комплексну реабілітацію (абілітацію), накази про зарахування особи з інвалідністю до Установи, протоколи засідань реабілітаційної комісії Установи, індивідуальні плани комплексної реабілітації (абілітації), виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого та медичні висновки тощо.
Спеціалістами Установи постійно проводиться робота, що спрямована на розвиток кожної дитини, яким надається можливість проявити свої здібності у різних видах занять зокрема, складанні різноманітних матеріалів, малюванні, ліпленні. Для психологічної та фізичної реабілітації дітей облаштовано кімнату психологічного розвантаження та сухий басейн, а також спортивну залу з реабілітаційним інвентарем. Монітори поспілкувались з мамою дитини, яка є відвідувачем реабілітаційної установи. Адміністрацією створені достатні умови для дітей з інвалідністю, які є відвідувачами цього закладу.
Разом з тим під час моніторингового візиту виявлено такі недоліки. Заклад є одноповерховою будівлею, підвального приміщення для розміщення дітей в укритті під час повітряної тривоги немає.
Виявлено потребу щодо розширення приміщення Установи та створення додаткових груп для занять дітей з інвалідністю. В одній будівлі розташовано реабілітаційну установу «Наш дім» для дітей з інвалідністю та військову медичну комісію при військовому комісаріаті.
Необхідно звернути увагу на те, що одночасне перебування на території Установи Бориспільського військового комісаріату та військової медичної комісії для обстеження осіб створює певні незручності для відвідувачів реабілітаційної Установи, а також їхньої безпеки.
За повідомленням керівника Установи є нагальна потреба у розміщенні додаткових відділень для дітей з інвалідністю, оскільки запит батьків на отримання послуг для дітей з інвалідністю не покриває потребу щонайменше на 50%. Тобто кімнати, що використовуються військовим комісаріатом для медогляду осіб в одному приміщенні з Установою, дали б можливість вирішити питання максимального забезпечення дітей з інвалідністю Бориспільської територіальної громади реабілітаційними заходами та соціально-психологічними та іншими послугами.
За результатами моніторингу готуються відповідні листи-реагування.
Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини