«Не можна нехтувати доступністю заради швидкої відбудови», – Дар’я Сидоренко

«Не можна нехтувати доступністю заради швидкої відбудови», – Дар’я Сидоренко. дбн, ліга сильних, відбудова, доступність, інклюзія

«Не можна нехтувати доступністю заради швидкої відбудови», – Дар’я Сидоренко. дбн, ліга сильних, відбудова, доступність, інклюзія

У законодавстві прописані будівельні норми з урахуванням доступності, але на практиці ідея інклюзії іноді не працює через навмисні або ненавмисні помилки будівельників. За рік «Ліга Сильних» проаналізувала півтори тисячі законодавчих актів. Подекуди вказується необхідність швидкої відбудови, де процедурно можуть нехтуватися питання інклюзивності. Але не можна пріоритезувати швидкість над доступністю, розповіла виконавча директорка «Ліги Сильних» Дар’я Сидоренко у коментарі для порталу Реформи державного управління.

«Україні необхідні спеціалісти, архітектори, будівельники, які у майбутніх проєктах відбудови використовуватимуть принцип універсального (інклюзивного) дизайну. Люди також мають розуміти, що пандуси — це не доступність. Якщо в побудованому будинку зробити доступність можна винятково за допомогою нього, то має місце неправильне проєктування будівлі», — пояснила виконавча директорка
«Ліги Сильних» Дар’я Сидоренко.

Потрібне законодавство, яке дійсно працює, дотримання стратегії і розуміння всіма учасниками необхідності інклюзії у відбудові, бо доступність потрібна не лише людям з інвалідністю.

Дар’я Сидоренко наголосила, що потрібні державні будівельні норми прийняті, прописані якісно і, якби їх реалізовували, багато питань фізичної самодоступності було б знято.

«Звісно, швидкість відбудови має бути задовільною, враховуючи що деякі житла розбиті росіянами й людям ніде жити. З іншого боку — такий будинок стоятиме 50–60–100 років і навіть більше, у ньому проживатиме не одне покоління», – наголосила Дар’я Сидоренко.

«Ліга Сильних» працює з громадськими організаціями в регіонах, щоб вони не лише допомагали здійснювати моніторинг і оцінку доступності, а й консультували місцеві органи влади. У жовтні 2023 року представники 30-ти громад з дев’яти областей України починають роботу з Центром експертизи у сфері прав людей з інвалідністю у напрямку інклюзивної відбудови.

«З Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України працюємо над покращенням питань доступності вимог у державних будівельних нормах, які зокрема стосуються укриттів, закладів охорони здоровʼя. Водночас бачимо необхідність проаналізувати різні вимоги до споруд аби «пофіксити» суперечливі норми в правилах будівництва», – розказала Дар’я Сидоренко.

Громадська спілка «Ліга Сильних» спільно з Київською ОВА створила рекомендації щодо особливих вимог до планування безбар’єрності під час відбудови багатоквартирних будинків. Вони стосуються капітального ремонту, реконструкції та нового будівництва.

«Ліга Сильних» також наполягає на змінах до ДБН, що стосуються укриттів. Наразі вимоги щодо інклюзивності для капітального ремонту є лише рекомендацією. Юристи спілки просять зробити ці вимоги обов’язковими, так само, як і для новобудов.

adminpress

Громадська спілка «Всеукраїнське об’єднання організацій в інтересах осіб з інвалідністю «Ліга сильних»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*