До Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (далі – Міжрегіональне управління) надійшло звернення пана Юрія, який є військовослужбовцем та особою з інвалідністю внаслідок війни, щодо незаконного скорочення посади та виведення позаштат підприємства.
Пан Юрій повідомив, що до війни працював на одному з підприємств Покровського району Донецької області, а в 2022 році пішов служити за контрактом до лав ЗСУ. Та в червні поточного року буз звільнений зі служби у зв’язку з інвалідністю внаслідок бойового поранення. Але під час проходження військової служби його посаду скоротили, а поновити на роботі можуть позаштатно на два місяці.
Нормою частини 3 статті 119 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) передбачено, що за працівниками, направленими для проходження базової військової служби, призваними на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Відповідно до ч.2 ст. 42 КЗпП України, при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається наступним працівникам при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації:
– учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, а також особам, реабілітованим відповідно до Закону України “Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років”, із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу;
– працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, – протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.
Так, інспектором праці було проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу з роботодавцем пана Юрія щодо ефективних засобів дотримання законодавства та запобігання можливим його порушенням, що допоможе уникнути незаконних дій та відповідальності за ці порушення. В результаті чого протягом дня права колишнього військовослужбовця, особи з інвалідністю внаслідок війни було поновлено на посаді та надано постійне робоче місце.
Відповіді на найактуальніші питання застосування трудового законодавства, зокрема і у воєнний час, можна отримати на інформаційному порталі Держпраці: pratsia.in.ua.
Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці