Резолюція Національного форуму прав людей з інвалідністю

Резолюція Національного форуму прав людей з інвалідністю. національний форум прав людей з інвалідністю, доступ, організація, резолюція, суспільство

Резолюція Національного форуму прав людей з інвалідністю. національний форум прав людей з інвалідністю, доступ, організація, резолюція, суспільство

На Національному форумі прав людей з інвалідністю, який відбувся в Києві 3 грудня, була прийнята резолюція, що визначає пріоритетні напрямки роботи на найближчий рік. Її вже підписали понад 40 організацій.

Резолюція визначила три пріоритетні напрямки роботи на найближчий рік:

  1. Зміна сприйняття інвалідності в українському суспільстві, зокрема перехід від емоції співчуття на повагу, збільшення видимості людей з інвалідністю та покращення навичок комунікації з людьми з інвалідністю.
  2. Збільшення можливостей для людей з інвалідністю знайти роботу та працювати на відкритому ринку праці.
  3. Забезпечення рівного доступу людей з інвалідністю до приміщень і будівель, а також послуг, зокрема цифрових, інформаційних, адміністративних.

Приєднатись до підписання Резолюції, а також задекларувати готовність спільної реалізації активностей можна заповнивши форму.

Повний текст Резолюції – нижче.

РЕЗОЛЮЦІЯ НАЦІОНАЛЬНОГО ФОРУМУ ПРАВ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ

І. Преамбула та ключові засади

Українське суспільство ще понад 10 років тому чітко задекларувало бачення подальшого розвитку нашої країни – європейське майбутнє, що ґрунтується на цінностях демократії, свободи, рівності, верховенства права та поваги до прав людини та гідності кожної особи. Пройшовши непростий трансформаційний шлях, Україна отримала статус країни-кандидата на членство в ЄС.

Попереду нас чекає складний шлях інтеграції у Європейський союз, що неможливий без розвитку найціннішого ресурсу – людського. Україна має створювати різні умови для справедливого розвитку всіх громадян, включаючи людей з інвалідністю. Засадничою основою цього процесу є наближення законодавчих норм до міжнародних стандартів, що регламентують права та свободи людей з інвалідністю.

Як свідчать результати національного соціологічного дослідження про сприйняття людей з інвалідністю в Україні, сферами, в яких люди з інвалідністю зазнають найбільшої дискримінації є фізичний доступ до будівель та працевлаштування.

Відтак, зважаючи на виклики сьогодення та враховуючи збільшення людей з інвалідністю внаслідок війни росії проти України, важливим та актуальним питанням є включення людей з інвалідністю в трудовий процес для створення продуктивного та соціалізованого суспільства. Слід пам’ятати, що люди з інвалідністю мають право на працевлаштування, яке відповідає їх навичкам, здібностям та професійним інтересам.

Водночас покращені показники щодо інклюзивності ринку праці та безбар’єрної доступності до всіх життєвих благ здатні стати важливим чинником для розвитку економіки України. Враховуючи потребу створення справедливого та інклюзивного суспільства, де кожна людина має можливість реалізувати свій потенціал та внести вклад у розвиток громади, закликаємо уряд спільно з організаціями громадянського суспільства розробляти та впроваджувати політику, спрямовану на стимулювання працевлаштування людей з інвалідністю, включаючи фінансові стимули для роботодавців для адаптації робочого середовища.

Поруч з тими не менш важливими залишаються питання забезпечення фізичної доступності та впровадження принципів універсального дизайну при відновленні та розвитку населених пунктів України та наданні послуг.

На основі та для забезпечення виконання Конвенції про права осіб з інвалідністю, Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року організації громадянського суспільства для забезпечення ефективної реалізації прав людей з інвалідністю організації-учасники Національного форуму прав людей з інвалідністю визначили такі пріоритетні напрями роботи на наступний рік:

1. зміна сприйняття інвалідності в українському суспільстві, зокрема перехід від емоції співчуття на повагу, збільшення видимості людей з інвалідністю та покращення навичок комунікації з людьми з інвалідністю.

2. збільшення можливостей для людей з інвалідністю знайти роботу та працювати на відкритому ринку праці.

3. забезпечення рівного доступу людей з інвалідністю до приміщень і будівель, а також послуг, зокрема цифрових, інформаційних, адміністративних.

Показниками, що дозволять відстежити ефективність вжитих заходів, стануть:

1. Зменшення відсотку українців, що відчувають сум та співчуття при зустрічі з людиною з інвалідністю з 71% до 60%.

2. Збільшення відсотку працевлаштування з 13% до 17%.

3. Не менше 300 територіальних громад працюють з питанням покращенням місцевого законодавства та реальних кроків для забезпечення доступності.

Для забезпечення прав людей з інвалідністю організації громадянського суспільства, які взяли участь у Національному форуму прав людей з інвалідністю, а також ті, які підтримують розвиток прав людей з інвалідністю, визначили наступні пріоритетні кроки.

ІІ. Подолання бар’єрів у взаємодії

Для зміни сприйняття інвалідності в українському суспільстві, зокрема щодо зміни емоції співчуття, збільшення видимості людей з інвалідністю та покращення навичок комунікації з людьми з інвалідністю вважаємо за необхідне:

1. створювати та розповсюджувати інформаційні матеріали, зокрема провести просвітницькі кампанії, які спрямовані на зміну сприйняття інвалідності, яка буде ґрунтуватися на повазі до прав людей з інвалідністю, поширення матеріалів щодо коректної комунікації з людьми з інвалідністю, та розвінчування стереотипів про інвалідність, що ідентифіковані у Національному дослідженні сприйняття людей з інвалідністю.

2. залучити до проведення просвітницьких кампаній організації громадянського суспільства, медіа, бізнес та органи місцевого самоврядування.

3. запустити навчання для медіа-спільноти щодо правильної термінології та комунікації з людьми з інвалідністю та всебічно сприяти створенню та поширенню матеріалів, що ґрунтуються на повазі до прав людей з інвалідністю.

4. проведення повторного соціологічного дослідження щодо сприйняття інвалідності в українському суспільстві з боку людей з інвалідністю та людей без інвалідності.

ІІІ. Трансформація відкритості ринку праці

Для збільшення можливостей для людей з інвалідністю знайти роботу та працювати на відкритому ринку праці вважаємо за необхідне:

1. провести дослідження ринку праці, зокрема для ідентифікації наявних проблем у сфері працевлаштування людей з інвалідністю на відкритому ринку праці.

2. разом з організаціями громадянського суспільства напрацювати карту діяльності для збільшення відсотку працевлаштування до середнього рівня європейських країни – до 50%.

3. сприяти запуску послуги супроводу на робочому місці та прийняттю нової процедури компенсації облаштування робочого місця, а також прийняттю Проєкту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю, який передбачає запровадження європейських інструментів стимулювання працевлаштування людей з інвалідністю.

4. сприяти розробці державних цільових і місцевих програм, положень, порядків які будуть стимулювати сферу залучення людей з інвалідністю до відкритого ринку праці, зокрема відкриттю бізнесу, працевлаштуванню, підвищенню кваліфікації.

ІІІ. Інклюзивне середовище

Щоб забезпечити рівний доступ людей з інвалідністю до приміщень і будівель, а також послуг, зокрема цифрових, інформаційних, адміністративних, необхідно:

1. розробити інструменти та алгоритми запровадження доступності та зменшення барʼєрів на рівні територіальних громад.

2. провести аналіз норми законодавства, які дозволяють будувати або проводити реконструкції та інші ремонтні роботи без дотримання державних будівельних норм В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд.

3. запровадити комплексні навчання для органів державної влади, бізнесу, органів місцевого самоврядування з метою підвищення знань з доступності та створення безбарʼєрного простору, зокрема сприяти розробці програми підвищення кваліфікації для державних службовців.

Ліга сильних закликає організації громадянського суспільства приєднуватися до резолюції, підписавши її шляхом заповнення форми: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeLMKHw_-tMmzex6TTecFSi1o6MfTHKrex4U pX9av0oHeP7-Q/viewform, а також задекларувати готовність спільної реалізації активностей.

Своїм підписом Ви допоможете створювати зміни у суспільстві та законодавстві на центральному рівні, а також в територіальних громадах.

Ми обʼєднуємося, щоб змінити правила гри в українському суспільстві та зробити гучним голос людей з інвалідністю при прийнятті рішень. Наше спільне завдання — створити можливості для гідного життя кожної людини з інвалідністю в Україні.

Приєднуються:

ГС «Ліга сильних»
ГО «Відчуй»
ГО «Бачити серцем»
БФ «АІК»
ГО «Харківська громадська альтернатива»
ГО «Група активної реабілітації»
ГО «Родина для осіб з інвалідністю»
ГО «Захист»
ГО «Аутизм. Крок назустріч»
ВП ГО ВО СОІУ «Закарпатське обласне товариство осіб з інвалідністю
ГО «Наша справа 2021»
ГС «Українська асоціація носіїв кохлеарних імплантів»
ГО «ОзІ “Лубни. Безмежність”»
МБФ «Небайдужі»
ГО «Запорука Майбутнього»
ГО «Осіб з інвалідністю “Довіра”»
ГО «ЧЕРКАЩАНИ УМАНЩИНИ», інклюзивний освітній Хаб «Черкащани»
ГО «БФ Родина ЛГ»
ГО «Епіпросвіта»
ГО «Серце матері»
ГО «Соціальний всесвіт»
БО БФ «Супергерої»
ГО «Майстерня Мрії»
ГО «Їжачок»
ГО «Психабіліті»
ГО «Кам’янець-Подільський «Ратуша»
Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім.Ю.Липи
ГО «Товариство жінок міста Фастова»
ГО «Інклюлайф»
ГО «Всеукраїнська організація союз осіб з інвалідністю України»
ГО «Центр Промінь надії»
ГО Центр розвитку дитини «ТЕДІ-Р»
БО «БФ “Фундація 03:00″»
ГО «Рух – життя без меж»
ГО «ЕКО-мушля»
ГО «Мрія в дії»
ГО «Захисту прав та інтересів молоді з інвалідністю “Безбар’єрність”»
БО «БФ Всесвіт за майбутнє»
ГО «Лабораторія змін»
ГО «Доступно.UA»
ГО ЛУН Місто
ГО «Сузір’я Малин»
КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Дорошівської сільської ради

adminpress

Громадська спілка «Всеукраїнське об’єднання організацій в інтересах осіб з інвалідністю «Ліга сильних»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*