Як захистити права особи з інвалідністю з дитинства, – роз’яснення безоплатної правової допомоги

Як захистити права особи з інвалідністю з дитинства, – роз’яснення безоплатної правової допомоги. безоплатна правова допомога, недієздатний, опікун, суд, інвалідність

Як захистити права особи з інвалідністю з дитинства, – роз’яснення безоплатної правової допомоги. безоплатна правова допомога, недієздатний, опікун, суд, інвалідність

Інколи в житті трапляється, що фізична особа від народження або у більш зрілому віці, внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, не в змозі організувати свою життєдіяльність, реалізувати елементарні потреби в побуті, не говорячи про звернення до державних органів щодо оформлення соціальної допомоги.

Тому з метою захисту особистих та майнових прав таких осіб виникає необхідність у визнанні їх недієздатними та призначення їм опікуна.

Для вирішення цього питання необхідно звертатися із заявою до суду, пояснюють у Полтавському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

У такій ситуація опинилася клієнтка Котелевського бюро, на утриманні якої перебуває син в якого інвалідність встановлена з дитинства. У вересні 2020 року синові виповнилося 18 років, у зв’язку з чим соціальні виплати, які отримувала матір на утримання сина було припинено, звернутися за призначенням соціальної допомоги до державних органів особисто, син не здатний за станом здоров’я, а тому виникла необхідність звернення до суду із заявою про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.

Оскільки клієнтка є малозабезпеченою особою, а відтак – має право на безоплатну вторинну правову допомогу, їй призначили представника – заступника начальника Котелевського бюро правової допомоги Миколу Убийсобаку.

Не менш важливою інформацією для жінки, яка отримувала лише державну соціальну допомогу від держави, було те, що судові витрати, пов’язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною відносяться на рахунок держави.

Фахівцем правової допомоги підготовлено та подано до Котелевського районного суду Полтавської області заяву про визнання особи недієздатною та призначення опікуна. Оцінюючи всі докази та висновок судово-психіатричної експертизи, суд дійшов висновку про задоволення заявлених вимог, визнав сина недієздатним та призначив матір опікуном, яка тепер від його імені захищає його особисті і майнові права .

В подібній ситуації опинилася ще одна клієнтка Котелевського бюро, яка самостійно виховує сина в якого інвалідність з дитинства, який потребує постійного догляду та лікування в медичних закладах і установах. Після припинення соціальних виплат їй нічого не залишалося робити як звернутися до суду. На даний час справа також задоволена судом.

З повним текстом судових рішень можна ознайомитися за наступним посиланням № 535/707/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/93275171

№ 535/639/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/92630335

“У таких справах суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров’я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу для з’ясування наявності або відсутності психічного розладу, здатного вплинути на усвідомлення особою своїх дій та керування ними”, – коментує фахівець Котелевського бюро правової допомоги Микола Убийсобака.

Цивільна дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, може бути поновлена судом, якщо буде встановлено, що внаслідок одужання або значного поліпшення її психічного стану в неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (ч. 1 ст. 42 Цивільного кодексу України).

Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах із підопічним, з урахуванням стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника, опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. (ст. 63 ЦК України).

Реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу громадяни можуть, звернувшись до Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40, тел.: 56-02-88.

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.

ОКІА “Новини Полтавщини”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*