USETI запропонував особам з особливими потребами користуватися додатковою сесією ЗНО

1 13 cc025c4c1c504cf703cb26f2762b65e1 2. useti, зно, дослідження, навчання, освіти, особливими потребами, оцінювання, інвалідів

  1 13 cc025c4c1c504cf703cb26f2762b65e1 1Альянс Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні (USETI) спільно з Міжнародним фондом «Відродження» вивчили проблеми забезпечення ЗНО осіб з особливими потребами. Результатом дослідження стала пропозиція провести додаткову сесію незалежного тестування для зазначених категорій осіб та забезпечити їх спеціальними умовами. Про це йдеться у аналітичній записці, яка є у розпорядженні ІА «Наголос».

«Станом на час завершення цієї роботи УЦОЯО не забезпечує незалежного оцінювання результатів навчання (навчальних досягнень) більшості осіб з особливими потребами. Одночасно УЦОЯО проводить активну роботу щодо розширення можливостей осіб з особливими потребами у проходженні зовнішнього незалежного оцінювання, що є єдиною гарантією на доступ цих осіб до якісної вищої освіти», – підсумували автори дослідження.

Зауважимо, під час дослідження було виявлено ряд проблем, які необхідно вивчити та вирішити. Серед них – збільшення часу виконання завдань. Для цього, вважають фахівці, необхідні проводити спеціальні дослідження, аби встановити, скільки додаткового часу треба надати дітям-інвалідам на читання та виконання завдання. Також потрібно обмежити типи тестових завдань, адже не всім особам з особливими потребами можна давати завдання із графічними зображеннями.

До того ж, переконані в USETI, варто визначити, до яких вишів можуть вступити особи з особливими потребами, щоб бути забезпеченими спеціальними умовами навчання. Дослідники дійшли висновку, що найбільш раціональними рішенням є проведення оцінювання у спеціальній (додатковій) сесії.

Додамо, питання доступу осіб з особливими потребами до вищої освіти врегульовано статтями 24та 53 Конституції України та Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

При цьому, статтею 53 Конституції України передбачено доступ до безоплатної вищої освіти в держаних та комунальних вищих навчальних закладах на конкурсних засадах, а статтею 24 гарантується рівність усіх громадян.

Окрім цього, першою частиною статті 22 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено право позаконкурсного вступу інвалідів 1-2 груп до вищих навчальних закладів.

Нагадаємо, правилами вступу до вишів у 2008-2011 роках поняття «позитивного результату» було визначено як бал ЗНО, що не менший від 124. Таким чином, зарахованими на навчання, у тому числі поза конкурсом, можуть бути лише особи, які мають результат ЗНО з конкурсних предметів не менше від 124-ох балів.

У 2012-му році прохідний бал з профільних предметів було підвищено до 140-ка. Отже, було встановлено різні критерії позитивного результату вступних випробувань.

Анна Журавська

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*