Люди на візках готові й надалі судитися за свої права

1 23 015721327 40100 2. жарий, візку, інвалідів

  1 23 015721327 40100 1

Довівши в суді, що інвалідів в Україні дискримінують, прикутий до візка адвокат тепер навчає таких, як він, захищати своє право на безбар’єрне пересування.

Мережа аптек, в одну з яких на візку Дмитро Жарий з Дніпропетровська не зміг потрапити через необладнаний пандус, може позбутися ліцензії. Два роки тривали судові розгляди його позову до аптеки, що “для галочки” поставила пандус, яким не можливо заїхати на візку, та до Державної служби з лікарських засобів, чиновники якої не спромоглися змусити власників аптеки виправити ситуацію. “Я написав заяву до цієї служби, аби вони подивилися, що в ту аптеку неможливо заїхати, бо кут пандусу 53 градуси, а за нормами має бути вісім градусів. Але чиновники дали лише формальну відписку. Це мене обурило, що з усіх інвалідів, у моїй особі, роблять ідіотів, тому я вирішив подати до суду”, – розповів Deutsche Welle Дмитро Жарий, який за фахом адвокат.

Шокуючі обмеження

Те, що в Україні маломобільним людям закритий доступ до соціальних об’єктів, з власного досвіду знає і чемпіон світу з фехтування, срібний призер Паралімпіади у Лондоні Антон Дацко. Він часто подорожує Європою і каже, що щоразу, коли повертається до України, переживає шок від того, що йому на візку доводиться обмежувати себе там, де в інших країнах можна добратися безперешкодно. “Раніше у нас пандусів взагалі не було. Тепер вони почали з’являтися на поштах, у супермаркетах, у лікарнях. Але це скоріше виняток”, – каже Антон Дацко.

Координатор програми “Безбар’єрна Україна” Національної асамблеї інвалідів України Ярослав Грибальський визнає, що часто українські інваліди не мають доступу не тільки до соціальних об’єктів, а й до будівель державних інстанцій: судів, міліції, прокуратури. “Немає жодної відповідальності за порушення будівельних норм, хоча в документах все прописано”, – наголошує Грибальський. Він впевнений, що звернення до суду є одним з методів, як можна вплинути на ситуацію.

Суд став на сторону інвалідів

Адвокат Жарий зізнається, що, подавши позов, не вірив в успішний результат, адже подібних судових прецедентів в Україні ще не було, і тому був приємно вражений рішенням Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, який задовольнив його позов. Крім того, суд зобов’язав анулювати ліцензію аптеки на роздрібну торгівлю лікарськими засобами. “Тепер бізнес побачить, що за порушення прав інвалідів можна понести реальну відповідальність”, – каже Жарий. Він розповів, що після рішення суду до нього почали звертатися чимало людей, зокрема інвалідів, за консультацією, як захиститися від бездіяльності чиновників.

Справа адвоката, прикутого до візка, визвала неабиякий резонанс у державних органах. Прем’єр-міністр Микола Азаров доручив Міністерству охорони здоров’я та Міністерству регіонального розвитку і будівництва змінити умови ліцензування аптек та медичних закладів так, щоб вони гарантували вільний доступ до приміщень людям з обмеженими можливостями.

У Дніпропетровській держслужбі лікарських засобів повідомили, що вже підготували документи щодо позбавлення ліцензії аптечної мережі-порушниці й нині готують свої пропозиції щодо ліцензійних змін. “Ліцензійні умови зараз не вказують конкретний кут. Після постанови апеляційного суду нами розроблені зміни в ліцензійних умовах, щоб там був конкретно прописаний кут пандуса”, – розповіла телеканалу ICTV головний спеціаліст Державної служби з лікарських засобів у Дніпропетровській області Вікторія Бруснецова.

Все під контролем

У громадській ініціативі “Коаліція з протидії дискримінації” обіцяють ретельно відстежити, аби рішення суду й доручення прем’єра було виконане. Голова координаційної ради коаліції Ірина Федорович сподівається, що справа адвоката Жарого зрушить з місця “заскорузлу державну систему”, коли ніхто ні за що не відповідає і не виконує законів, особливо тих, які стосуються прав інвалідів. “Ми сподіваємось, що ця справа підштовхне державних чиновників змінити ставлення до людей з обмеженими можливостями. До цього їх зобов’язує і нещодавно ухвалений закон про протидію дискримінації”, – наголосила Федорович.

Лілія Гришко

Deutsche Welle

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*