Реабілітація – по закону

1 13 7 psihicheskie zabolevanija 2. реабілітації, інвалідності

В Україні підготували законопроект, що може допомогти людям із душевними розладами

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі до 15% людей потребують психіатричної допомоги. Україна – не виняток. Все більше українців потребують кваліфікованої психологічної та психіатричної допомоги. Переселенці, військові, родичі постраждалих від війни на Донбасі – часто їм необхідна така підтримка.

«ЗАКОН ДЛЯ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ІНВАЛІДНОСТІ»

Реабілітація після лікування, певно, важливіша за саму медичну допомогу. Нещодавно у Верховній Раді зареєстрували законопроект «Про попередження інвалідності та систему реабілітації в Україні». Проект передбачає комплексну реабілітацію та інтеграцію в суспільство тих, хто пройшов психіатричне лікування, ампутацію, лікування від залежностей тощо. Вітчизняні та міжнародні експерти, які розробили законопроект, прагнуть підняти систему психологічної і медико-соціальної реабілітації в Україні на світовий рівень.

«Законопроект спрямований на людей з тимчасово обмеженою життєдіяльністю. Це і постраждалі в АТО, і особи з інвалідністю… Проект вирішує питання їхньої соціалізації та інтеграції в суспільство. Сподіваюся, незабаром ми почнемо розробляти нормативний акт, який обмалює контури психіатричної реабілітації, – пояснює керівник юридичної служби Асоціації психіатрів України Наталія Коваль. – Наразі зроблено багато. Закон вирішить дуже важливе питання – проблему системності медико-соціальної реабілітації. При цьому закон направлений на попередження інвалідності. Тому що сьогодні маємо проблему розпорошеності структур, які цим займаються: заклади охорони здоров’я відірвані від закладів Мінсоцполітики. Всі знають, що профілактика дешевша за лікування, у тому числі й психіатричних розладів, а процес лікування – на порядок дешевший за процес реабілітації. У законопроекті «Про попередження інвалідності і систему реабілітації в Україні» чітко розписана медична реабілітація, в якій є психіатрична та психологічна частини».

«МИ ОБМЕЖЕНІ В РЕСУРСАХ ЯК ЛЮДСЬКИХ, ТАК І ЧАСОВИХ»

В Україні вже є гарний досвід надання реабілітаційної допомоги пацієнтам з інвалідністю (розумовою відсталістю, важкими психіатричними розладами тощо). За словами експертів, український досвід базується на досвіді Голландії, Болгарії, Чехії. На жаль, для роботи не вистачає фахівців: держава різко скоротила посади соціальних працівників.

«У Києві – десять районів, у кожному з яких працюють по 12 спеціалістів, які ведуть всі напрямки: сім’ї у складних життєвих обставинах, сім’ї, в яких є люди із залежностями, прийомні сім’ї, родини учасників АТО тощо – великий спектр, який постійно збільшується, – описує ситуацію головний спеціаліст Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Лариса Остролуцька. – Два роки тому нас було 400: ми налагоджували роботу, виявляли дуже багато прихованих проблем, але торік кількість фахівців скоротили. 1244 сім’ї з інвалідністю стоять у нас на обліку, найбільше – дітей з психічною та розумовою відсталістю, таких 505 осіб. Ми обмежені в ресурсах як людських, так і часових. Держава не в змозі надавати таку допомогу людям з інвалідністю, щоб вони ставали самостійними – як це відбувається у розвинутих країнах. Тому ситуація може доходити до крайності: найчастіше підтримуємо людей у складних життєвих обставинах. Одне з актуальних питань – відсутність алгоритмів взаємодії між різними установами і закладами, у нас немає якісної системи реабілітації».

ПСИХІАТРАМ САМОСТІЙНО ВПОРАТИСЯ З ПРОБЛЕМАМИ РЕАБІЛІТАЦІЇ НЕМОЖЛИВО

Законопроект «Про попередження інвалідності та систему реабілітації в Україні» фахівці вважають дорожньою картою для запровадження міжнародних стандартів реабілітації. Очікують, що Верховна Рада розгляне його і прийме. При цьому, прийняття – це половина справи. Психіатрам самостійно впоратися з проблемами реабілітації та соціалізації неможливо. Вирішення таких питань має відбуватися за солідарною участю законодавчої та виконавчої влади, лікарів, інших фахівців.

«Лікарі-психіатри зацікавлені у розвитку реабілітації, бо сьогодні всі проблеми, пов’язані з нею, лягають на плечі лікарів. Але для цього є інші спеціалісти: у цивілізованих країнах їх більше за лікарів-психіатрів. Це соціальні працівники, психологи, спеціально навчені медсестри. Ми починаємо діалог, і сподіваємося, що його підтримає суспільство і професійна спільнота», – сподівається президент Асоціації психіатрів України Семен Глузман.

Оксана Миколюк

«День»

Одна репліка к “Реабілітація – по закону”

 1. Лидия Николаевна :

  По ТВ показывали устрашающие сюжеты о нечеловеческом отношении к пациентах психиатрических отделений.
  И предлагалось либерализовать Закон о Психиатрии.

  Например: госпитализировать больного только с его согласия, а даже не опекуна. (Это щизофреникам с агрессивным параноидально-галлюцинаторным бредом!?), Лечиться – добровольно(?)-самостоятельно(?) , оставаясь в социуме(?)- вместо инвалидной пенсии.
  Но “предлагальщики” эти
  наверняка не имеют членов семьи с таким диагнозом.

  Закон не помогает, не защищает несчастных родственников-заложников ситуации, вынужденных жить в аду, под одной крышей с одержимой сумасшедшей особью.

  Надо создать санатории с системой трудтерапии, где бы психбольные постоянно жили, а зарабатывали себе на комфортную жизнь обязательным посильным трудом.
  А не терроризировали бы домашних, соседей, не пугали просто прохожих, и не были бы обузой обществу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*