Назар Гусаков
Ми зустрічаємося з 28-річним Назаром Гусаковим у львівському мікрорайоні Левандівка, у парку. Назарій має рідкісне генетичне захворювання – спінальну м’язову атрофію (СМА). Хлопець – у візку. Торік для львів’янки Вікторії Полюги зібрали 50 мільйонів гривень на найдорожчий укол у світі – Zolgensma. Дівчинка теж має діагноз СМА. Аби врятувати дитину, препарат потрібно ввести їй до двох років. Цього року у США Вікторія ці ліки отримала. Коли захворів Назарій (понад 20 років тому), про такий укол навіть і не думали…
Сьогодні лише у Львові 25 осіб зі СМА. Пенсія, яку отримують люди із таким важким діагнозом, – 6 тисяч грн. Для життя їм потрібні медичні процедури, спеціальна їжа – з високим вмістом білка та протеїну. Вартість такого харчування від компанії Nestle, наприклад, – 20-30 тисяч грн на місяць… Попри усі життєві труднощі, Назарій комунікабельний і щирий. Має гостре почуття гумору. Одразу сказав, можу ставити йому будь-які запитання, – готовий відверто розповісти про своє життя.
– У 90-х роках про спінальну м’язову атрофію в Україні майже нічого не було відомо, – розповів Назарій Гусаков. – У рік і два місяці мені зробили щеплення від кору та поліомієліту – я впав у клінічну кому. У родині думали, мій стан – реакція на вакцину. А це була СМА – спадкове генетичне захворювання, яке передається по чоловічій лінії. Діагноз поставили не одразу. Лікарі казали «ще трішки, і з дитиною буде все добре», «почекайте, і вона триматиме голову», «через кілька місяців буде ходити». Мені призначали масажі, додому приходив невролог – молоточком перевіряв мою чутливість. Але з часом стало зрозуміло, що ходити я не буду. Через деякий час лікарі нарешті діагностували СМА – з приміткою «Вердніга-Гофмана». З моїх близьких родичів такого захворювання ніхто не мав.
Бабуся і дідусь стали для Назара і руками, і ногами.
– Знаю, тебе доглядають бабуся і дідусь. Не раз бачила тебе з ними…
– Батьки тата, коли дізналися, що я не ходитиму, сказали: «Він возити інваліда не буде». Після цього батьки розлучилися. Візуально я схожий на батька, але ми не підтримуємо стосунків. Більше того, я його не потребую. Навіть якби його побачив, у мене нічого би не «йокнуло». Він колись працював на Левандівці, і я бачив, як він пройшов біля мене… А коли мені було років 8-9 (аліментів він не платив), батько подзвонив бабусі і сказав, щоб вона підійшла до школи. Коли мене побачив, подав руку, але я йому руки не подав… Він дав бабусі, здається, 500 грн, і ми розійшлися. Більше жодного разу не бачилися. Знаю, живе у Львові. Колись до мене приїжджала прабабуся (по його лінії). Я її запитав: «Бабусю Стефо, може, у мене сестра є чи брат?». Вона сказала: «Я не знаю, що там і як. Але, здається, Олежик більше дітей не хоче». Я особливо не переймався, що він мене покинув… Зараз уже розумію, що дитина повинна мати маму і тата. Розумію, який вплив на виховання хлопця має батько. Утім, бабця з дідусем для мене найкращі! Бувають, звісно, між нами непорозуміння. Їм непросто зрозуміти, що в мене є особисте життя, а з віком змінюються пріоритети… У них дещо інше сприйняття світу. Утім, коли розповідаю їм про свої дорослі потреби, ставляться з розумінням.
Коли я захворів, мама поїхала в Італію на заробітки, – веде далі Назар. – На лікування потрібні були гроші. Дідо на той час працював у міліції, бабуся – у клініці. Залишилися зі мною. Через кілька років мама вийшла в Італії заміж і народила доньку Анджеліку. (Мама Назара, коли була вагітною, зробила генетичний тест: чи є ризик, що дитина захворіє на СМА? На щастя, з його сестрою все гаразд. – Авт.). Коли я був малий, мама хотіла забрати мене до Італії, але їхати за кордон я не хотів. І зараз не хочу. Коли почалася війна, мама нас тягнула до Італії. Я одразу сказав: «Або ми їдемо втрьох, або не їде ніхто». Бабуся відмовилася їхати. Тож питання закрите.
Я впевнений, якщо мені поставити якусь задачу, то за допомогою людей, які є у моїй телефонній книзі, я її вирішу. А в Італії ти – чужинець! Італія ніколи домом для мене не буде. Так, в Італії дуже класне ставлення до людей з інвалідністю. Я не раз бував у цій країні. Але комфортні умови для життя ми самі створюємо. Я хочу, аби в Україні було краще, ніж в Італії. До речі, коли мені було 19 років, в Італії мені зробили генетичний тест, який підтвердив: «СМА 2-го типу» (Назару непросто тримати у руках телефон, але він справляється. – Авт.).
– Ти не закрився «у чотирьох стінах». Завжди виходив на прогулянку. Як переборов страх, що на тебе будуть косо дивитися?
– Якоїсь миті я зрозумів, що маю навчитися з цією хворобою жити. З однолітками я мало спілкувався, у мене завжди були друзі, на кілька років старші від мене. У школі я навчався до 7-го класу. Перші чотири роки мене у школу носили. У старших класах вчителі приходили додому. Я добре вчився. Але було сильне навантаження на хребет, і у 7-му класі лікарі не дали дозволу на продовження навчання. Коли мені було 18 років, я все ще був не впевненим у собі. Але з того часу почав інтенсивно працювати над собою. Не закрився від зовнішнього світу, і у мене з’явився внутрішній стержень.
– Ти багато читаєш книжок?
– Читаю більше практичних статей, мотиваційних інтерв’ю. Як люди справляються з життєвими труднощами. Наприклад, людина – багата, все має. І раптом все втрачає. Замислююся над такими речами, проводжу самоаналіз. Мене часто запитують, чи читаю я Ніка Вуйчича? Інколи. Це надзвичайно сильна духом людина. Зі своєю життєвою історією. Вона мене мотивує. Але у мене немає в житті кумирів! А ось з ким би я хотів поспілкуватися, то це з Андрієм Данилком (Вєркою Сєрдючкою).
– Серйозно?
– Я дивився з ним інтерв’ю. Розповідав про своє дитинство, про те, що його родина жила бідно. А його сусідом був священник. І він вперше вдома у священника побачив мило Duru (різнокольорове). Я би запитав його: «Як це – проживати два життя – Андрія Данилка і Вєрки Сердючки?». Як навчитися знімати маску? Розчаруватися у цій людині не боюся, бо не створюю ілюзій. Але поговорити з ним “по душах” хотів би.
– У соцмережах тебе можна побачити з різними дівчатами. Хто вони?
– (Усміхається. – Авт.). Про всіх дівчат не можу розповідати. Особисте має залишатися особистим. Усі ці дівчата тією чи іншою мірою є частиною мого життя. Це подруги, яким довіряю. Можу з ними поїхати будь-куди. Допоможуть, піднімуть, посадять.
– У твоєму житті бабця з дідом стали для тебе і руками, і ногами..
– Я не приховую, що бабуся стала для мене мамою. А мама – старша сестра, з якою можу говорити про все! Без страху чи сорому. Дідо – друг! Тата у моєму житті не було, тому не можу порівнювати… Я жартую: якби ходив, то мої бабуся і дідусь давно би мали правнуків (усміхається. – Авт.).
– Розкажи мені про свою роботу. Ти казав, коли почалася війна, певні заробітки втратив.
– Колись я ремонтував програмне забезпечення. У мого сусіда був комп’ютер, і я до нього час від часу приходив – грав в ігри. А потім бабуся купила комп’ютер у кредит, ми підключили Інтернет, я захопився. Пам’ятаю, заробив перші 300 грн за ремонт програмного забезпечення! На той час це були великі гроші.
До війни у мене було три роботи (Назар також є адміністратором популярної групи у Фейсбуці «Чим живе Левандівка». – Авт.). Зараз залишилася одна робота, я працюю ком’юніті-менеджером у кіберспортивній компанії Natus Vincere. Спілкуюся з фанатами, опрацьовую різні запити. У нас є також інтернет-магазин, у якому можна замовити “мерч” (одяг, аксесуари) для фанатів кіберспорту. Якщо є якісь питання щодо товарів для геймерів, допомагаю їх вирішувати.
Раніше я був амбасадором Української професійної кіберспортивної асоціації. А також працював в IT-стартапі – DreamTeam. Засновник усіх цих проєктів – бізнесмен Олександр Кохановський, якому я вдячний за роботу та постійну підтримку. Можливо, зараз я уже доріс до того, щоб проводити мотиваційні лекції, наприклад, про те, як людям навчитися жити з інвалідністю? Як жити, а не проживати? Іноді знайомишся з хлопцем – високий, накачаний. Красень. А коли з ним спілкуєшся, розумієш, чому у нього у житті не все гладко… Я вважаю, ментальна інвалідність страшніша, ніж фізична. Якщо у тебе здорове тіло, а немає здорового глузду, оце проблема…
– Ти не раз говорив, що Львів – не дружній до людей з інвалідністю…
– Одна з важливих проблем – відсутність соціального таксі. Я навіть назбирав 180 тисяч грн на машину. Це має бути автівка з пандусом, куди людина на візку могла би заїхати. Але ніхто з чиновників не хоче допомогти мені створити таку службу таксі. Я мав зустріч у мерії з директором департаменту «Адміністрація міського голови» Євгеном Бойком. Він мене чемно вислухав – і все! Віз і нині там… Андрій Садовий і уся його команда навіть не замислюються над тим, що є люди, які бувають у центрі міста лише раз на рік. Що є люди, для яких перемога – не золота медаль на Паралімпійських іграх, а можливість підняти руку, філіжанку кави…
Не усюди в місті є занижені тротуари. Наприклад, до Левандівського озера я доїхати на візку не можу. Бо є місця, де доведеться їхати по дорозі… А це небезпечно. Не завжди водії тролейбусів (із заниженою підлогою) виходять і допомагають людині на візку заїхати у транспорт. А водіїв мають цього навчати на спеціальних курсах. Є безліч випадків, коли людина з інвалідністю стає заручником власного житла. Наприклад, у нашому будинку поміняли ліфт, але й він ламається. Я виїхав надвір, а потрапити додому на п’ятий поверх не можу. Добре, що знаю, кому треба телефонувати, щоб приїхала ремонтна бригада. А скільки людей мордується: просять сусідів нести їх нагору…
P. S. Що мене обурило: за 28 років до Назара Гусакова додому жодного разу не прийшов соціальний працівник! Не поцікавився, як хлопець живе? Якої допомоги потребує? Може, йому потрібен новий інвалідний візок? Може, допомога психолога?..
А тим часом…
«Львівщина вперше отримала 30 ампул препарату Spinraza, що допомагає у лікуванні дітей, які хворіють на спінальну м’язову атрофію (СМА), – повідомила пресслужба Львівської ОВА. – Препарат передало Міністерство охорони здоров’я. Його розподілять у медзаклади, де лікуватимуть діток. Цей препарат називають «найдорожчою ін’єкцією» у світі, адже один флакон коштує понад 100 тисяч доларів”.
Сюзанна Бобкова