Працівник Офісу Омбудсмана Оксана Кізаєва та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Хмельницькій області Ольга Осередчук здійснили моніторинг додержання прав дітей у Антонінській спеціальній школі Хмельницької обласної ради.
Головною метою Спеціальної школи є утримання, виховання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку, а також реалізація їхнього права на здобуття початкової та базової загальної середньої освіти. Школа розрахована на навчання 100 дітей, під час моніторингового візиту до списків учнів були зараховані 92-ві дитини. Серед учнів – 7 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 36 вихованців з інвалідністю, 4 дітей з числа внутрішньо переміщених осіб.
Для цілодобового проживання учнів у закладі створено пансіон на 80 дітей, який діє на підставі Положення про пансіон, затвердженого директором спеціальної школи в грудні 2021 року, однак встановлено невідповідність даного Положення про пансіон Статуту закладу, в якому досі передбачено структурний підрозділ – інтернат з частковим або повним утриманням учнів. Статут спеціальної школи потребує приведення у відповідність до Положення про спеціальну школу, затвердженого Постановою КМУ від 06.03.2019 року № 221 зі змінами від 03.11.2021 року також в частині зазначення термінів перебування дітей у закладі.
Частина особових справ дітей не містить окремих документів, наявність яких регламентована чинним законодавством, наявні індивідуальні плани не містять належної інформації щодо їх виконання та проведену з дитиною відповідно до вказаного плану роботу. Встановлено неналежний облік перебування дітей у пансіоні на вихідні дні та невжиття відповідних заходів з метою додержання права дітей на сімейне виховання.
Під час візиту виявлено порушення права дітей на достатній життєвий рівень, зокрема, кількість ліжок у деяких спальних кімнатах перевищує допустимі норми, проходи між ліжками є вузькими, що порушує вільний простір дитини, спальні кімнати не обладнані відповідно до потреб дитини, не створено терапевтичного дитячого простору; в душовій кімнаті порушено вимоги щодо приватності.
Також під час моніторингового візиту виявлені порушення права дітей на охорону здоров`я. В медичній частині розміщений ізолятор, який не забезпечений окремим виходом та санвузлом, що не відповідає встановленим вимогам.
Виявлено непоодинокі випадки, коли учні отримують ліки за відсутності відповідних записів лікарських призначень, у штаті немає лікаря , а лише дві медичні сестри. Встановлено порушення порядку зберігання лікарських засобів.
З метою гарантування безпеки дітей в умовах воєнного стану закладом облаштовано укриття на 320 місць, в якому наявні 2 виходи, однак необхідним є облаштування входів до укриття та облаштування системи вентиляції та каналізації, а також забезпечення безперешкодного доступу до приміщень закладу людей з інвалідністю.
Результати моніторингового візиту були обговорені з директором спеціальної школи, в подальшому готується звіт з відповідними рекомендаціями.
Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини