Працівник Офісу Омбудсмана Оксана Кізаєва та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Хмельницькій області Ольга Осередчук здійснили моніторинг додержання прав дітей у Солобковецькому навчально-реабілітаційному центрі Хмельницької обласної ради.
Центр є комунальним навчальним закладом, метою діяльності якого є забезпечення реалізації права дітей з особливими освітніми потребами, зумовленими складними порушеннями розвитку на здобуття дошкільної, початкової і базової середньої освіти, здійснення комплексних реабілітаційних заходів, спрямованих на відновлення здоров’я, корекцію порушень, розвиток особистості. Проектна потужність НРЦ становить 124 осіб. На момент проведення візиту на обліку у закладі перебувало 116 дітей з особливими освітніми потребами, серед них 10 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, 44 вихованців з інвалідністю.
Під час візиту встановлено, що права учнів закладу в цілому забезпечені на належному рівні: освітній процес організовано якісно та відповідно до потреб учнів. Моніторингова група відзначила належне організаційне забезпечення закладу та гарну затишну атмосферу, яка панує в ньому. Навчальні класи обладнані у відповідності до потреб і розвитку дітей, забезпечені сучасними методичними, розвиваючими, ігровими матеріалами та технікою. Навчальні та спальні приміщення Центру облаштовані з любов’ю та турботою до дітей . Велика увага приділяється розвитку мовлення та виправленню вад мовлення, зокрема, на індивідуальних заняттях з логопедом (в НРЦ працює два логопеди). Крім того, реабілітаційна робота в закладі проводиться на заняттях з ритміки, лікувальної фізкультури. На території закладу є окрема споруда – спортивна зала, в якій належним чином обладнано кабінет ЛФК, ритміки, великий спортивний зал. На території Центру облаштовано окремий будинок соціально-побутового орієнтування. Закладом облаштовано укриття, в якому є запас продуктів, води, медикаменти та санвузол.
За спостереженнями моніторів встановлено, що взаємовідносини викладачів та персоналу з дітьми доброзичливі та відкриті.
На даний час в закладі проживають евакуйовані вихованці з Богодухівського дитячого будинку-інтернату Харківської області у супроводі керівника та персоналу закладу. Проживання ВПО організовано в окремому крилі у семи кімнатах спального корпусу, які облаштовані необхідним інвентарем, забезпечено доступ до санітарно-гігієнічних приміщень.
Водночас було виявлено певні порушення та недоліки. Зокрема, частина особових справ дітей не містить повного пакету документів, наявність яких регламентована чинним законодавством. У чотирьох дітей відсутні індивідуальні плани соціального захисту дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, а наявні індивідуальні плани не містять належної інформації щодо їх виконання та проведену з дитиною відповідно до вказаного плану роботу. Також наявна необхідність визначення фінансування закладу на облаштування входів до укриття, ремонту частини вбиралень, банно-прального приміщення та забезпечення безбар’єрності/інклюзивності у всіх приміщеннях закладу.
Результати моніторингового візиту були обговорені з директором Центру, в подальшому готується звіт з відповідними рекомендаціями.
Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини